Најмање осморо деце из Бањалуке и Лакташа повређено је у „Супермен изазову“ са друштвене мреже „Тик-ток“. Полиција је упозорила родитеље да обрате пажњу на активности деце на интернету. И полиција Црне Горе упозорила је родитеље на појаву Тик-ток изазова под називом „Летећи Супермен“.
У изазову „Летећи Супермен“, који промовише друштвена мрежа Тик-ток, двоје деце укрсти руке, док им треће скочи на руке, након чега га бацају у ваздух. Баш у тој игри ученица Основне школе „Свети Сава“ из бањалучког насеља Лауш поломила је обе руке, каже директор Мирослав Попржен.
„Девојчица је пала, дочекала се на руке, појавио се оток на рукама. Има напукнуће обе кости изнад ручног зглоба”, рекао је Мирослав Попржен, директор основне школе „Свети Сава“ у Бањалуци.
Изазови су евидентни и међу ученицима Основне школе „Вук Стефановић Караџић“ у Добоју. Две ученице задобиле су лакше повреде руку.
„Прегледајући те снимке, има стварно ситуација које су могле бити са кобним исходом. За мене је поражавајућа чињеница да су родитељи имали ту информацију, да је дошло до повреде ученика, а да нису нас као школу обавестили“, рекао је Љубиша Благојевић, председник Актива основних школа добојске регије.
МУП Републике Српске: Родитељи да контролишу децу
Да би се избегла лоша страна друштвених мрежа, контролисао садржај који дете конзумира са ове и других платформи, МУП Републике Српске навео је примере родитељског надзора и техничких могућности заштите деце:
„Деца и млади се боље од родитеља служе друштвеним мрежама. Да би родитељ био у току са активностима које његово дете остварује на друштвеној мрежи било би пожељно да родитељ такође преузме апликацију коју користи дете. Да се упозна са начином рада и садржајем како би могао са дететом разоварати о ономе што види на одређеној апликацији. На тај начин ће се приближити детету и сазнати више информација о одређеној апликацији.
На Тик Ток платформи родитељима је дата могућност да користе опцију „Ограничени начин рада“ за контролу деце или породични „Сигурносни начин“ за упаривање свог рачуна с дететом ради управљања поставкама у потпуности. То је одличан начин да пратите све оно што дете ради на мрежи.
Када се пријави за Тик Ток, дете од 13 до 15 година, његов рачун је према задатим поставкама приватан. Само пријатељи могу коментарисати видеозаписе. Други корисници не могу „дуетовати“ с његовим видеозаписима. Само корисници старији од 18 година могу уживо преносити и користити директне поруке те куповати, слати или примати виртуелне поклоне“, навели су из МУП-а РС.
Социолог: Едуковати децу
Социолог Јадранка Берић каже да су трендови на Тик Току који доводе до смртних случајева и самоповријеђивања код деце и младих изузетно забрињавајући и захтевају хитну реакцију.
„Неки од таквих опасних трендова као што је тренутни изазов “Летећи супермен” засигурно не може донети деци ништа добро. Сведоци смо да нови трендови који констатно подстичу на опасне радње. Међу њима су скакање с високих места, конзумирања штетних супстанци или лекова за изазивање халуцинација. Користе дечију знатижељу и жељу за прихватањем од стране вршњака те тако постају глобално свепристутни. Родитељи, школе и друштво у целини морају одлучно реаговати“, рекла је Берићева за портал Провјерено.
Истиче да само заједничким напорима можемо спречити даље трагедије узроковане опасним трендовима на друштвеним мрежама. Али и да је време за одлучну акцију унутар друштва.
„Потребно је подизање свести о опасностима ових трендова, едуковање деце о сигурности и критичком размишљању, строже регулисање и надзор над штетним садржајима на друштвеним мрежама као и пружање подршке и помоћи деци и младима који пате од ментално-здравствених проблема“, изричита је Берићева.
Објашњава да трендови на Тик Току очигледно имају велики утицај на децу и младе. Пре свега децу јер верују у 70 одсто онога што виде и чују у медијима и на друштвеним мрежама.
„Изазови који подстичу на опасне радње, филтери који стварају нереалну слику тела, садржај који промовише насиље или нездраве обрасце понашања. Све то негативно утиче на децу. Константно излагање социјалним медијима и вршњачкој култури на Тик Току доводи до поређења са другима. Такође изазива осећај несигурности и притисак да се дете „уклопи“. То утиче на њихово самопоуздање и ментално здравље“, закључила је Берићева.