“Ovo je odličan pokazatelj da mladi prepoznaju ovakav način školovanja kao odličnu šansu za sticanje praktičnih znanja i veština u realnom radnom okruženju, kao i priliku da iskoriste sve benefite dualnog obrazovanja.
Učenici se sve više odlučuju za praktična zanimanja koja će ih odmah nakon srednje škole pripremiti za zaposlenje, za razliku od srednjih škola koje su tu da učenike usmere na dalje školovanje, odnosno fakultete i više škole.
Subvencije za školovanje deficitarnih kadrova
Ovakav odziv učenika je ohrabrujuća vest i za sve kompanije koje posluju u Srbiji, a posebno za one koji su iskazali potrebu za školovanjem učenika za neko od zanimanja koje se našlo na listi deficitarnih zanimanja koja će biti subvencionisana od strane Republike Srbije”, rekla je rukovodilac Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike PKS Mirjana Kovačević.
Podsetila je da će učenici, koji su se na upisu opredelili za neki od 28 obrazovnih profila sa liste dobiti dodatnu finansijsku podršku, uz naknadu za učenje kroz rad na koju ima pravo svaki učenik u dualnom obrazovanju.
Više od 55% učenika je odlučilo da se školuje za neko od deficitarnih zanimanja
Prema rezultatima prvog upisnog kruga, od ukupnog broja đaka koji su odabrali dualni model obrazovanja, više od 55 odsto učenika je odlučilo da se školuje za neko od deficitarnih zanimanja.
Skoro 3.300 učenika će imati priliku da se od nove školske godine školuje po dualnom modelu obrazovanja u brojnim kompanijama širom Srbije, među kojima je i 150 onih koji će od septembra prvi put učestvovati u dualnom obrazovanju.
Više od 35% đaka se odlučilo za oblasti mašinstva
“U odnosu na ukupan broj odobrenih mesta za upis po dualnom modelu obrazovanja, sada već tradicionalno, najveći procenat, više od 35 odsto, budućih prvaka se opredelio za obrazovne profile iz oblasti mašinstva i obrade metala, a među profilima koji su najviše upisani se ističu bravar-zavarivač, mehaničar motornih vozila, tehničar za kompjutersko upravljanje CNC mašina, kao i operater mašinske obrade rezanjem”, objasnila je ona.
Porast interesovanja za oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma
Dodala je da je visok procenat upisanih učenika, ali i očigledan dodatni porast interesovanja učenika u odnosu na prethodne godine, primetan i u oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma.
Skoro petina učenika je od ukupnog broja ponuđenih mesta za realizaciju po dualnom modelu obrazovanja izabralo neki od profila iz ovog područja rada među kojima su najtraženiji kuvar, konobar, poslastičar, turistički tehničar, ali i trgovac.
Da je i interesovanje privrede za školovanje ugostiteljskog kadra veliko, pokazuje i podatak da je oko 70 kompanija u više od 25 gradova i opština u Srbiji za narednu školsku godinu tražilo više od 560 učenika profila iz oblasti turizma i ugostiteljstva, a veliki odziv učenika samo potvrđuje da je turizam i dalje jedna od najvažnijih grana privrede naše zemlje.
Neke od destinacija gde je ova grana privrede na ceni, kako kod učenika tako i kod privrednika, jesu turistički centri poput Zlatibora, Vrnjačke Banje, Aranđelovca, odnosno Bukovičke banje, Subotice odnosno Palića, Rasinskog područja, kao i oko područja Vlasinskog jezera na jugoistoku Srbije.
Veliko interesovanje i za zanimanja u oblasti elektrotehnike
Pored navedenog, interesovanje učenika je veliko i za zanimanja u oblasti elektrotehnike, oko 17 odsto, gde se izdvajaju obrazovni profili tehničara mehatronike, električara, montera telekomunikacionih mreža, ali i elektromontera mreža i postrojenja, što je odlična vest za poslodavce u Srbiji s obzirom da je i u ovoj grani privrede primetan nedostatak kvalifikovanog stručnog kadra.
U poređenju sa prethodnim godinama upisa, primetno je da učenici ove godine pokazuju veću zainteresovanost za upis profila iz oblasti poljoprivrede, te se oko 10 odsto njih opredelio za zanimanja poput mesara i pekara, koja su se našla na listi deficitarnih u Srbiji, kao i četvorogodišnji obrazovni profil – prehrambeno-biotehnološki tehničar.
Okruzi u kojima su se učenici u većoj meri opredeljivali za neki od profila iz oblasti poljoprivrede su Podunavski, Nišavski, Toplički i Zapadnobački okrug, dok je primetno da su profili poput pekara i mesara dosta traženi na teritoriji Beograda.
Dualno obrazovanje je sve popularnije među mladima
Podaci PKS pokazuju da je skoro 16.000 učenika iz 186 srednjih stručnih škola do sada bilo uključeno u model dualnog obrazovanja i imalo priliku da se susretne sa realnim radnim okruženjem u nekoj od 950 kompanija.
„Rezultati posle upisa učenika u srednje škole i ove godine nam pokazuju da su nove generacije još sigurnije u nameri da iskoriste sve prednosti školovanja po dualnom modelu.“
Dosadašnja praksa u realizaciji pokazuje da je dualno obrazovanje model kojim se može stati na put problemu nedostatka kvalifikovanog stručnog kadra, te se u budućnosti očekuje da se maksimalno iskoriste kapaciteti koje ovakav način školovanja nudi učenicima, ali i poslodavcima u Srbiji”, zaključila je Kovačević.