Rezolucija o Srebrenici, čije usvajanje bošnjački deo misije BiH na čelu sa ambasadorom Zlatkom Lagumdžijom uz pomoć Zapada, želi da progura u Skupštini Ujedinjenih nacija 27. aprila, predviđa da 11. jul postane „međunarodni dan sećanja na genocid“, osuđuje „negiranje genocida“, i zahteva da se kroz obrazovni sistem na ovaj način govori o zločinu.
U tekstu u koji su Novosti imale uvid, za koji među članicama UN prevashodno Nemačka lobira, traži se od svih zemalja da razvijaju programe o Srebrenici i osuda svih koji „veličaju lica koja su osuđena za ratne zločine protiv čovečnosti i genocid u Srebrenici“. Takođe, insistira se i na osnivanju programa za informisanje pod nazivom „Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije“.
Velika pretnja za Srbiju
Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je upozorio da će odmah posle Rezolucije izaći sa inicijativom za ukidanje Republike Srpske, na osnovu stava da političke tvorevine zasnovane na genocidu ne mogu da postoje, a tražiće i ratnu odštetu i kola će opet da se slome na Srbiji:
– Kada je nedavno upućena inicijativa da se na dnevni red stavi 25. godišnjica NATO bombardovanja SR Jugoslavije, dvojica zapadnih ambasadora su rekla da se ne treba vraćati 25 godina unazad. A, sada nas vraćaju 29. I to će biti uobičajeno, normalno. Imamo veliki broj Bošnjaka koji žive u Srbiji. Sve najgore mislim o užasnom zločinu koji se dogodio u Srebrenici.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je da priprema nove rezolucije o Srebrenici predstavlja veliku pretnju za Srbiju, Srpsku i srpski narod, kao i da bošnjački deo misije pri UN radi samovoljno na ovom dokumentu.
– Skandalozna je činjenica da ambasador BiH pri UN Lagumdžija to radi mimo odluke Predsedništva BiH i Ministarstva spoljnih poslova u Savetu ministara i bez dogovora sa srpskim predstavnicima. Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, na čijem čelu je bio vodeći izraelski istoričar i stručnjak za Holokaust Gideon Grajf, zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio genocid, niti je postojala namera uništenja Bošnjaka. U Srebrenici su počinjena dva zločina – i nad Srbima i nad muslimanima – rekao je Linta. – Muslimanske snage na čelu sa Naserom Orićem su od 1992. do 1995. godine izvršile brutalne i masovne zločine nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima i opljačkale, zapalile i uništile veliki broj srpskih sela i zaseoka u srednjem Podrinju.
KLJUČNE TAČKE
- Da se 11. jul odredi kao Međunarodni dan promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici
- Da se 11. jul obeležava u svim državama svake godine
- Bez rezerve se osuđuje svako negiranje genocida u Srebrenici
- Pozivaju se države članice da očuvaju utvrđene činjenice kroz svoje obrazovne sisteme razvijanjem odgovarajućih programa
- Osuđuje se bezrezervno delovanje koje glorifikuje lica koja su osuđena za ratne zločine protiv čovečnosti i genocid u Srebrenici
- Naglašava se važnost okončanja procesa pronalaženja i identifikovanja preostalih žrtava genocida u Srebrenici i obezbeđenja dostojanstvene sahrane
- Traži se od generalnog sekretara da osnuje program za informisanje pod nazivom „Genocid u Srebrenici i UN“