Originalni tekst poznate pesme “Ide Mile Lajkovačkom prugom” je izmenjen pod uticajem komunista zbog spominjanja Kralja Petra i pobede srpske vojske na Ceru – i napravljena svima poznata verzija.
Srbima je bilo naročito teško usled slavne istorije i sećanja na kraljevske dinastije koje su zemlju oslobodile prvo od Turaka, a zatim i od Nemaca. Mnogi simboli nacionalnog ponosa, među njima i rodoljubive pesme, bili su strogo zabranjeni, a kazna za nepoštovanje bila je surova.
Tako se dogodilo i sa pesmom “Ide Mile Lajkovačkom prugom”, čiji je prvobitni tekst bio potisnut i zamenjen novim koji bi, umesto Kralja Petra Oslobodioca, slavio Tita.
Pesma „Ide Mile Lajkovačkom prugom“ je narodna pesma koja je nastala u Prvom svetskom ratu, kada su srpski vojnici odbranili Srbiju od austrougarske vojske. Pesma prati Mileta, jednog od boraca, koji se vraća kući sa ranjenim drugom, pevajući o slobodi i pobedi. Pesma je spontano nastala među vojnicima i nema poznatog autora.
Prva verzija pesme je imala ovakav tekst:
Ide Mile Lajkovačkom prugom,
Ide Mile sa ranjenim drugom.
Ide Mile sija se cigara,
I on nosi ranjenog drugara
Ide Mile vraća se sa Cera,
Odsustvo mu dao čika Pera
Potpisao vojvoda mu Stepa,
Oj slobodo slatka si i lepa
Nemoj Mile da ostaviš druga,
Dugačka je Lajkovačka pruga.
Nema para da ostavim druga,
Nema sile da te izda Mile.
Predrag Živković Tozovac objavio je pesmu „Ide Mile Lajkovačkom prugom“ 1989. godine u istoimenom albumu, redigovanu i reinterpretiranu koja više sugeriše na železničku prugu i ljude koji njom idu.