Вођење здравог начина живота дуго је повезивано са физичким здрављем, а недавно истраживање је потврдило да утиче и на ментално, наводи агенција Синхуа.
Седам фактора здравог начина живота, који укључују умерену конзумацију алкохола, здраву исхрану, редовну физичку активност, адекватан сан, уздржавање од пушења, избегавање дугог седења и често одржавање контаката са другима, излагање Сунцу и довољна количина витамина Д, повезани су са мањим ризиком од депресије, показало је истраживање објављено у часопису „Nature mental health“.
Истраживање са Универзитета Фудан и Кембриџ
Истраживање је заједнички спровео међународни тим научника са више института, укључујући кинески Универзитет Фудан и британски Универзитет Кембриџ.
Тим је идентификовао седам фактора здравог начина живота анализом података прикупљених од готово 290.000 особа из велике биомедицинске базе података Ју-Кеј Биобанк, јавља Бета.
Спавање има најзначајнији утицај
Према налазима истраживања, међу седам фактора, спавање од седам до девет сати ноћу има најзначајнији утицај, будући да смањује ризик од депресије за 22 одсто.
Одмах иза је уздржавање од пушења, што смањује ризик за 20 одсто, а затим често одржавање контаката са другима, које смањује ризик за 18 одсто.
Бављење редовном физичком активношћу смањује ризик за 14 одсто, кратка до умерена дужина седења за 13 одсто, умерено конзумирање алкохола за 11 одсто и здрава исхрана за шест одсто.
Истраживање је такође показало да структура мозга и имунометаболички и генетски механизми могу да објасне везу између начина живота и депресије.
Аутори студије наводе да „налази сугеришу да би вођење здравог начина живота могло да помогне у спречавању депресије”.