Revolucionarni gel napravljen od mlečnih proteina i nanočestica zlata mogao bi uskoro da postane savršeno rešenje za mamurluk tako što će ga potpuno – sprečiti. Početni testovi na miševima pokazali su obećavajuće rezultate, sugerišući efikasnu strategiju za detoksikaciju od alkohola.
Inovativni gel razvili su istraživači koje su predvodili naučnik za materijale Rafaele Mecenga i nutricionistkinja Đaksi Su sa ETH-a u Cirihu (Švajcarska). U svojoj studiji, tim je pokazao da gel sa zlatnim tačkicama može da smanji nivo alkohola u krvi kod pijanih miševa za 40 odsto u roku od pola sata.
„Gel pomera razgradnju alkohola iz jetre u creva. Za razliku od procesa u kojem se alkohol metaboliše u jetri, ovde se ne proizvodi štetni acetaldehid kao međuproizvod”, objašnjava Mecenga.
Acetaldehid je jedinjenje odgovorno za mnoge simptome mamurluka, kao što su mučnina, glavobolja i ubrzan rad srca, piše 7dnevno.
Gel katalizuje razgradnju alkohola u crevima u manje otrovnu sirćetnu kiselinu, izbegavajući proizvodnju acetaldehida.
U studiji, pijani miševi tretirani gelom, pokazali su 40-procentno smanjenje nivoa alkohola u krvi u roku od 30 minuta, a više od 50-procentno smanjenje u roku od 5 sati.
Štaviše, miševi koji su svakodnevno dobijali gel sa alkoholom održali su bolji i brži metabolizam masti u jetri i izgubili manje na težini, u poređenju sa miševima koji su dobijali samo alkohol tokom deset dana. To ukazuje da bi gel mogao da ublaži oštećenje više organa.
Iako je gel delotvoran, važno je napomenuti da njegova dobrobit traje samo dok alkohol ostaje u sistemu za varenje. Nakon što alkohol uđe u krvotok, gel više ne može da neutrališe njegove štetne učinke. Istraživači će morati da urade dodatna ispitivanja kako bi testirali gel na ljudima i razvili ga do upotrebljivog proizvoda.
„Najzdravije je uopšte ne piti alkohol. Međutim, gel bi mogao biti posebno zanimljiv ljudima koji se ne žele potpuno da se odreknu alkohola, a žele da izbegnu njegove negativne”, kaže Mecenga.
Mamurluk je stanje koje se obično javlja nakon konzumiranja velikih količina alkohola i karakteriše ga niz neprijatnih fizičkih i psiholoških simptoma. Fizički simptomi uključuju glavobolju, dehidraciju, mučninu, vrtoglavicu, umor i slabost, dok psihološki simptomi mogu uključivati osećaj depresije, anksioznosti i opšte nemoći. Dehidracija je jedan od glavnih uzroka mamurluka, jer alkohol deluje kao diuretik, što podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma. Ovo može dovesti do neravnoteže elektrolita, što dalje uzrokuje mišićnu slabost i grčeve. Alkohol takođe može nadražiti sluznicu stomaka, što rezultira povraćanjem i prolivom, doprinoseći osećaju mučnine i stomačnih tegoba.
Prekomerna konzumacija alkohola takođe utiče na spavanje, često prekidajući normalan ciklus sna i smanjujući kvalitet REM faze, što može dovesti do osećaja umora čak i nakon dugog perioda spavanja. Alkohol utiče i na proizvodnju glukoze u organizmu, što može rezultirati niskim nivoom šećera u krvi, doprinoseći osećaju slabosti i tromosti. Jedan od psiholoških efekata mamurluka je anksioznost, koja može nastati kao rezultat disbalansa hemikalija u mozgu izazvanog alkoholom. Alkohol stimuliše proizvodnju Gaba (gama-aminobuterne kiseline), koja smiruje mozak, ali takođe blokira proizvodnju glutamata, hemikalije povezane sa anksioznošću. Kada efekti alkohola prestanu, može doći do prekomerne proizvodnje glutamata, što dovodi do osećaja teskobe.