Početna » Geoanalitika » Radomir Jerninić: Kraj pacifizma — Šta otkriva nova Bela knjiga Japana?

Radomir Jerninić: Kraj pacifizma — Šta otkriva nova Bela knjiga Japana?

Pre nekoliko dana, Ministarstvo odbrane Japana objavilo je Belu knjigu, dokument koji faktički formuliše novu vojno-bezbednosnu doktrinu zemlje. Objavljeni tekst izazvao je značajnu pažnju javnosti, a posebno u Rusiji i Kini koje su označene kao ključne bezbednosne pretnje, odnosno agresivne snage koje podrivaju postojeći svetski poredak.

Kineska pretnja

Kao glavni strateški izazov Japana u Beloj knjizi definiše se Kina čije se vlasti optužuju za sprovođenje agresivne regionalne politike koja se na prvom mestu ogleda u povećanju vojnog prisustva u strateški značajnim akvatorijama — Tihom okeanu, Tajvanskom moreuzu, Japanskom, Južnom kineskom i Istočnom kineskom moru.

Kineska avijacija istovremeno se optužuje za narušavanje vazdušnog prostora Japana u cilju ”jednostranog narušavanja postojećeg statusa kvo”, a tvrdi se i da je zabeleženo intenziviranje sajber-napada na japansku digitalnu infrastrukturu od strane kineskih vojnih hakera.

Pažnja je posvećena i spoljnopolitičkom kursu Pekinga gde se posebno ističe produbljivanje strateškog savezništva sa Moskvom koje u Tokiju tumače kao ”demonstraciju moći koja predstavlja pretnju bezbednosti Japana”.

Bela knjiga za decu

Ovogodišnje izdanje Bele knjige bilo je propraćeno i sekundarnim dokumentom posebno adaptiranim za decu školskog uzrasta, a sa ciljem njegove upotrebe u primarnoj edukaciji — iznete teze, međutim, ostaju jednako alarmističke. Ministarstvo odbrane tako pojašnjava da Kina, ali i Rusija i Severna Koreja predstavljaju vojne pretnje koje teritoriju Japana čine nebezbednom.

Jednako je interesantan i segment o SVO u kom se navodi da je osnovni razlog za izbijanje sukoba bio manjak odbrambenih kapaciteta OSU — u tekstu se zaključuje da upravo ovaj primer ilustruje zašto Japan mora hitno osnažiti sopstvenu vojsku.

Pojavljivanje ovog propagandnog teksta namenjenog deci izazvalo je oštre reakcije javnosti u samom Japanu, a posebno na onim teritorijama koje su najviše stradale tokom drugog svetskog rata i koje danas predstavljaju poslednje uporište japanskog pacifizma — tako je u Nagasakiju pokrenuta peticija za povlačenje Bele knjige za decu iz štampe uz obrazloženje da se radi o narušavanju principa neutralnosti obrazovanja od strane aktuelnih vlasti.

Implikacije

Do objavljivanja ovih dokumenata dolazi u svetlu nedavnih poziva Vašingtona saveznicima u azijsko-tihookeanskom regionu da se izjasne o svojoj ulozi u potencijalnom sukobu u Tajvanskom moreuzu i svi su izgledi da Bela knjiga za 2025 predstavlja jasan odgovog Japana — u slučaju sukoba, Tokio će ostati veran antikineskom kursu.

Ovakav ishod teško da predstavlja iznenađenje, posebno imajući na umu vojne aktivnosti Japana u prethodnim mesecima — tako je Ministarstvo odbrane zemlje izlazećeg sunca još u martu donelo odluku o razmeštanju modernizovane verzije perspektivnog protivbrodskog raketnog sistema Type 12 na najjužnijem japanskom ostrvu Kjušu, a njegovo stupanje na borbeno dežurstvo planirano je za 2026.

Ni zvanični stav Tokija o uzrocima SVO nije došao bez najave — japanska kompanija iQPS još je u maju sklopila sporazum sa kijevskim režimom, prema kom će podatke prikupljene pomoću svojih pet osmatračkih satelita opremljenih naprednim radarskim sistemom (synthetic-aperture radar) predavati OSU.

Sve ovo pokazuje da se era pacifizma Japana završava dok zemlja ulazi u fazu obnovljene militarizacije vođene, pre svega, geopolitičkim interesima Vašingtona — i ukoliko smo do sada raspirivanje ratne histerije mogli pratiti samo u Evropi, identični procesi sada se odvijaju i na drugom kraju planete, tako dodatno potvrđujući tezu da sledeći veliki sukob neće biti ni regionalne, ni kontinentalne prirode. Ukoliko bezbednosna arhitektura u Evropi u potpunosti kolabira, požar rata proširiće se i na Aziju.

Piše: Radomir Jerinić, politikolog

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.