Početna » Nauka » Profesor Hinton upozorava: Razvoj veštačke inteligencije je previše brz, potrebno je državno regulisanje.

Profesor Hinton upozorava: Razvoj veštačke inteligencije je previše brz, potrebno je državno regulisanje.

Britansko-kanadski naučnik u oblasti računarstva i ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, Džefri Hinton, izrazio je zabrinutost da bi veštačka inteligencija mogla da uništi čovečanstvo u narednih 30 godina.

Hinton, poznat kao „kršteni kum“ veštačke inteligencije, ocenio je da je verovatnoća takvog scenarija između 10 i 20 odsto, jer „promene se odvijaju izuzetno brzo“.

Ranije je profesor tvrdio da su šanse za katastrofalan ishod 10 odsto. U intervjuu za program „Today“ na radio stanici Bi-Bi-Si 4, na pitanje da li je promenio svoju procenu, rekao je:
„Ne baš, ali verovatnoća je sada između 10 i 20 odsto.“ Na komentar voditelja da je njegova procena postala pesimističnija, Hinton je odgovorio:
„Vidite, nikada do sada nismo imali posla sa stvarima koje su inteligentnije od nas samih.“

On je dodao:

„Koliko poznajete primera u kojima manje inteligentno biće uspeva da kontroliše inteligentnije? Tih primera je vrlo malo. Jedan od retkih je odnos majke i deteta. Evolucija je uložila ogroman napor da omogući detetu da u određenim trenucima kontroliše majku, ali to je jedini primer koji znam.“

Prema Hintonovom mišljenju, ljudi će se u odnosu na veštačku inteligenciju osećati kao deca u prisustvu odraslih.
„Zamislite da ste trogodišnje dete. Tako ćemo izgledati u odnosu na sisteme moćne veštačke inteligencije“, izjavio je on.

Prošle godine Hinton je napustio posao u kompaniji „Gugl“ kako bi mogao otvorenije da govori o rizicima nekontrolisanog razvoja veštačke inteligencije. Ukazao je na opasnost da „zlonamerni igrači“ mogu iskoristiti tu tehnologiju za nanošenje štete drugim ljudima. Jedna od ključnih briga u zajednici koja se zalaže za bezbednost II je mogućnost da razvoj opšte veštačke inteligencije dovede do njene nekontrolisanosti, čime bi postala egzistencijalna pretnja za čovečanstvo.
„Tempo razvoja je veoma, veoma brz, mnogo brži nego što sam očekivao“, naglasio je Hinton i pozvao na državno regulisanje.

„Brinem se da nevidljiva ruka tržišta neće moći da osigura našu bezbednost. Ako sve prepustimo velikim kompanijama, ne možemo očekivati da će njihov prioritet biti bezbedan razvoj,“ rekao je.

„Jedino što može podstaći velike kompanije da više ulažu u istraživanja bezbednosti jeste državna regulacija,“ zaključio je profesor Hinton.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.