Početna » Ekonomija » Kako će presuda protiv Gugla uticati na budućnost interneta?

Teško je zamisliti internet bez dominacije Gugla

Kako će presuda protiv Gugla uticati na budućnost interneta?

U presudnom trenutku koji bi mogao redefinisati način na koji komuniciramo sa internetom, sudija Amit Mehta prošle nedelje proglasio je Gugl krivim za nezakonito monopolizovanje onlajn pretrage i oglašavanja.

Promena koja bi mogla da promeni internet

Plaćanjem kompanijama kao što su Epl i Samsung da njihovu pretragu postave kao podrazumevanu na uređajima, Gugl je obezbedio više od 90% tržišta pretrage. Sud će sada odlučiti da li će razbiti ovog tehnološkog giganta – potencijalnu promenu koja bi mogla imati dalekosežne posledice po način na koji koristimo internet.

Ova odluka predstavlja veliku pobedu za Ministarstvo pravde (DOJ), koje je pokrenulo ovaj slučaj. Takođe, ovo može biti znak da se pravosuđe okreće u korist vlade i protiv velikih tehnoloških kompanija.

Epl, Amazon, Meta i Gugl su se suočili sa antimonopolskim tužbama

Epl, Amazon, Meta i Gugl su se suočili sa antimonopolskim tužbama, što je rezultat dogovora postignutog tokom mandata predsednika Donalda Trampa. Veliki tehnološki giganti bi sada mogli biti izloženi dodatnim pravnim postupcima.

Ipak, iako je odluka suda neophodna, možda je prekasno da ima značajan uticaj. Šest godina pravnih rasprava omogućilo Guglu da dodatno učvrsti svoju dominaciju. Čak i sa ovom presudom, udeo Gugla na tržištu možda će pretrpeti samo manji pad.

Majkrosoft je pokušao da izazove Gugl dodavanjem veštačke inteligencije Bing-u, ali to nije donelo gotovo nikakvu razliku. Gugl je možda jednostavno prevelik da bi propao.

Gugl i sudska presuda za monopol na internetu
Foto: Alamy

Gde se krije snaga Gugla?

Snaga Guglovog monopola nije samo u njegovoj tehnološkoj superiornosti, već i u strateškim poslovnim dogovorima. Između svojih isključivih ugovora, vlasništva nad operativnim sistemom Android i uređajima koji imaju Gugl postavljen kao podrazumevani pretraživač, DOJ tvrdi da je Gugl „zatvorio vrata konkurenciji za internet pretragu“.

Ovaj ekosistem omogućio je Guglu da zadrži dominaciju, ne samo kroz inovacije, već i obezbeđujući da konkurenti nikada nisu imali pravu šansu da izazovu njegovu prevlast.

Gugl ima superioran proizvod u odnosu na rivale

Odluka sudije Mehte priznaje da Gugl nadmašuje svoje rivale ne samo kroz podrazumevana podešavanja, već i stvaranjem superiornog proizvoda. Kao što je navedeno u presudi, Epl i Majkrosoft su povremeno razgovarali o tome da Bing postane podrazumevani pretraživač na Epl proizvodima, ali ti razgovori nisu daleko odmakli jer je Guglov sistem jednostavno bio bolji u celini.

Čak i kada je Majkrosoft ponudio Epl-u 100% prihoda od Bing-a, to je bilo samo polovina onoga što je Gugl mogao ponuditi sa 36% udela u prihodu. Snaga Guglovih podrazumevanih podešavanja, iako značajna, samo je deo priče.

Gugl i sudska presuda za monopol na internetu
Foto: Search Engine Journal

Teško je zamisliti internet bez dominacije Gugla

Gledajući u budućnost, teško je zamisliti internet koji nije pod dominacijom Gugla. Ali ova presuda otvara vrata, mada uska. Jedan od mogućih ishoda mogao bi biti da Gugl bude primoran da deli svoje podatke sa konkurentskim pretraživačima, omogućavajući im da izgrade konkurentnije alternative.

Ipak, istorija nas uči da to možda neće mnogo promeniti za korisnike – samo pogledajte šta se desilo nakon što je Gugl izgubio antimonopolski slučaj u Evropskoj uniji. Uprkos obaveznim „ekranima za izbor“ koji su korisnicima omogućili da odaberu pretraživač, tržišni udeo Gugla ostao je uglavnom nepromenjen.

Veštačka inteligencija menja pravila igre

Štaviše, uspon veštačke inteligencije mogao bi učiniti ovu pravnu bitku besmislenom. Kako alati vođeni veštačkom inteligencijom, poput ChatGPT-a, postaju sve popularniji, tradicionalni pretraživači mogli bi postati manje relevantni.

Gugl i sudska presuda za monopol na internetu
Foto: Data Camp / Open AI

Ova presuda čak bi mogla ubrzati prelazak na veštačku inteligenciju, kako korisnici budu tražili alternative Guglu. Međutim, sudija Mehta ostaje neubeđen da veštačka inteligencija još uvek može u potpunosti zameniti tradicionalnu pretragu.

Kako se Gugl suočava sa suđenjem za utvrđivanje mera, razmatraju se različite opcije, uključujući ekrane za izbor, ograničenja ugovora, deljenje podataka ili čak prisilnu prodaju Hrom-a ili Android-a.

Ipak, nijedna od ovih predloženih mera ne izgleda dobro usmerena, posebno s obzirom na to da sudska odluka nije sasvim jasna u vezi sa tačnom štetom koju je Google prouzrokovao.

Pobeda DOJ-a takođe povećava rizik za druge tekuće slučajeve. Pravni stručnjaci su obično rangirali Guglove slučajeve kao one sa najjačim pravnim osnovama, što sugeriše da pravne nevolje velikih tehnoloških kompanija nisu ni blizu kraja.

Na kraju, presuda protiv Gugla može simbolizovati prekretnicu u tehnološkoj industriji. Međutim, da li će to dovesti do značajnih promena ili će jednostavno biti fusnota u nastavku dominacije Gugla, ostaje da se vidi. Za sada, internet je i dalje dominatno Guglov svet.

Izvor: RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.