Почетна » Економија » Како ће пресуда против Гугла утицати на будућност интернета?

Тешко је замислити интернет без доминације Гугла

Како ће пресуда против Гугла утицати на будућност интернета?

У пресудном тренутку који би могао редефинисати начин на који комуницирамо са интернетом, судија Амит Мехта прошле недеље прогласио је Гугл кривим за незаконито монополизовање онлајн претраге и оглашавања.

Промена која би могла да промени интернет

Плаћањем компанијама као што су Епл и Самсунг да њихову претрагу поставе као подразумевану на уређајима, Гугл је обезбедио више од 90% тржишта претраге. Суд ће сада одлучити да ли ће разбити овог технолошког гиганта – потенцијалну промену која би могла имати далекосежне последице по начин на који користимо интернет.

Ова одлука представља велику победу за Министарство правде (ДОЈ), које је покренуло овај случај. Такође, ово може бити знак да се правосуђе окреће у корист владе и против великих технолошких компанија.

Епл, Амазон, Мета и Гугл су се суочили са антимонополским тужбама

Епл, Амазон, Мета и Гугл су се суочили са антимонополским тужбама, што је резултат договора постигнутог током мандата председника Доналда Трампа. Велики технолошки гиганти би сада могли бити изложени додатним правним поступцима.

Ипак, иако је одлука суда неопходна, можда је прекасно да има значајан утицај. Шест година правних расправа омогућило Гуглу да додатно учврсти своју доминацију. Чак и са овом пресудом, удео Гугла на тржишту можда ће претрпети само мањи пад.

Mајкрософт је покушао да изазове Гугл додавањем вештачке интелигенције Бинг-у, али то није донело готово никакву разлику. Гугл је можда једноставно превелик да би пропао.

Гугл и судска пресуда за монопол на интернету
Foto: Alamy

Где се крије снага Гугла?

Снага Гугловог монопола није само у његовој технолошкој супериорности, већ и у стратешким пословним договорима. Између својих искључивих уговора, власништва над оперативним системом Андроид и уређајима који имају Гугл постављен као подразумевани претраживач, ДОЈ тврди да је Гугл „затворио врата конкуренцији за интернет претрагу“.

Овај екосистем омогућио је Гуглу да задржи доминацију, не само кроз иновације, већ и обезбеђујући да конкуренти никада нису имали праву шансу да изазову његову превласт.

Гугл има супериоран производ у односу на ривале

Одлука судије Мехте признаје да Гугл надмашује своје ривале не само кроз подразумевана подешавања, већ и стварањем супериорног производа. Као што је наведено у пресуди, Епл и Mајкрософт су повремено разговарали о томе да Бинг постане подразумевани претраживач на Епл производима, али ти разговори нису далеко одмакли јер је Гуглов систем једноставно био бољи у целини.

Чак и када је Mајкрософт понудио Епл-у 100% прихода од Бинг-а, то је било само половина онога што је Гугл могао понудити са 36% удела у приходу. Снага Гуглових подразумеваних подешавања, иако значајна, само је део приче.

Гугл и судска пресуда за монопол на интернету
Foto: Search Engine Journal

Тешко је замислити интернет без доминације Гугла

Гледајући у будућност, тешко је замислити интернет који није под доминацијом Гугла. Али ова пресуда отвара врата, мада уска. Један од могућих исхода могао би бити да Гугл буде приморан да дели своје податке са конкурентским претраживачима, омогућавајући им да изграде конкурентније алтернативе.

Ипак, историја нас учи да то можда неће много променити за кориснике – само погледајте шта се десило након што је Гугл изгубио антимонополски случај у Европској унији. Упркос обавезним „екранима за избор“ који су корисницима омогућили да одаберу претраживач, тржишни удео Гугла остао је углавном непромењен.

Вештачка интелигенција мења правила игре

Штавише, успон вештачке интелигенције могао би учинити ову правну битку бесмисленом. Како алати вођени вештачком интелигенцијом, попут ChatGPT-a, постају све популарнији, традиционални претраживачи могли би постати мање релевантни.

Гугл и судска пресуда за монопол на интернету
Foto: Data Camp / Open AI

Ова пресуда чак би могла убрзати прелазак на вештачку интелигенцију, како корисници буду тражили алтернативе Гуглу. Међутим, судија Мехта остаје неубеђен да вештачка интелигенција још увек може у потпуности заменити традиционалну претрагу.

Како се Гугл суочава са суђењем за утврђивање мера, разматрају се различите опције, укључујући екране за избор, ограничења уговора, дељење података или чак присилну продају Хром-а или Андроид-а.

Ипак, ниједна од ових предложених мера не изгледа добро усмерена, посебно с обзиром на то да судска одлука није сасвим јасна у вези са тачном штетом коју је Google проузроковао.

Победа ДОЈ-а такође повећава ризик за друге текуће случајеве. Правни стручњаци су обично рангирали Гуглове случајеве као оне са најјачим правним основама, што сугерише да правне невоље великих технолошких компанија нису ни близу краја.

На крају, пресуда против Гугла може симболизовати прекретницу у технолошкој индустрији. Међутим, да ли ће то довести до значајних промена или ће једноставно бити фуснота у наставку доминације Гугла, остаје да се види. За сада, интернет је и даље доминатно Гуглов свет.

Извор: RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.