Njegovo preosveštenstvo vladika raško-prizrenski Teodosije služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u hramu Svetog arhangela Gavrila u Osojanu, a u besjedi poručio Srbima da ostanu na svojoj djedovini i u ovim teškim vremenima.
Vladika Teodosije podsjetio je vjerni narod iz Osojana da imaju blagoslov blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija i da je kroz teže muke narod ostajao na svome, prenosi Radio Goraždevac.
Riječi ohrabrenja vladike Teodosija dolaze u trenutku kada je takozvana kosovska policija upala u prostrije privremenog organa opštine Istok u Osojanu, a juče je zaplijenjen novac namijenjen korisnicima socijalnih davanja i penzija.
Osojane je selo na Kosovu i Metohiji, u opštini Istok. Ovo je staro srpsko naselje koje se pominje još u Svetostefanskoj hrisovulji kralja Milutina iz 14. veka. U selu su postojale tri crkve: Ivanja, Nikoljača i Zvečan. Selo je bilo žestoko stradalo od Albanaca u 19. i 20. veku, a posebno tokom rata na Kosovu 1999. godine, kada je bilo spaljeno i napušteno. Posle rata, deo stanovnika se vratio u Osojane, koje je postalo jedan od retkih primera uspešnog povratka Srba u Metohiju. Danas u Osojanu živi oko 350 Srba, koji se bave poljoprivredom i stočarstvom.
Takozvane kosovske policije izvršile su provokativne akcije protiv srpskih institucija i zajednice u Osojanu i Goraždevcu. U Osojanu, najvećem povratničkom selu u Metohiji, policija je upala u dvorište Privremenog organa opštine Istok i zatvorila Dom zdravlja, gdje su radili lekari i medicinsko osoblje iz Srbije. Policija je takođe pokušala da uđe u apoteku, ali je ona bila zaključana. Zbog ovog napada, nastava u školi je prekinuta i djeca su poslata kućama. Policija je bila naoružana automatskim puškama i pokazivala agresivno ponašanje prema meštanima.
U Goraždevcu, drugom važnom povratničkom selu u Metohiji, policija je upala u objekat Privremenog organa opštine Peć i uklonila zastavu Srbije sa zgrade. Radnici koji su bili unutra nisu mogli da izađu, a građani koji su došli da ih podrže su bili sprečeni da približe objektu.
Ove akcije su predstavljale grubo kršenje sporazuma o zaštiti prava Srba na Kosovu i Metohiji i pokušaj da se onemogući njihov opstanak i povratak na teritoriju koja je pod kontrolom prištinskih vlasti. One su takođe izazvale strah i nezadovoljstvo među srpskim stanovništvom koje želi da živi u miru i bezbednosti.