Početna » Društvo » Meta zabranjuje sadržaj koji ima veze sa samoubistvom

Skoro polovina sadržaja na mrežama veliča samoubistvo

Meta zabranjuje sadržaj koji ima veze sa samoubistvom

Meta je saopštila u utorak da će početi da sakriva neprikladan sadržaj koji se plasira tinejdžerima na Instagramu i Fejsbuku, stavljajući akcenat na sadržaj o samoubilačkim pokušajima, samopovređivanju i poremećajima u ishrani.

Ova društvena mreža sa sedištem u Menlo Parku (Kalifornija), navela je u blog postu da, iako već ima cilj da tinejdžerima ne preporučuje takav „neprikladan“ materijal, sada ga neće prikazivati ni u njihovim obaveštenjima, čak i ako ga deli nalog koji prate.

„Želimo da tinejdžeri imaju bezbedna i prikladna iskustva na našim aplikacijama“, saopštila je Meta.

Stroga pravila za tinejdžere

Tinejdžeri će, pod uslovom da nisu lagali o svom uzrastu prilikom prijavljivanja na Instagram ili Fejsbuk, videti da su im nalozi postavljeni na najrestriktivnije postavke na platformama, i biće im onemogućeno pretraživanje izraza koji bi mogli biti štetni.

„Uzmimo kao primer nekoga ko objavljuje o svojoj trenutnoj borbi sa mislima o samopovređivanju. Ovo je važna priča i može pomoći u destigmatizaciji ovih problema, ali je kompleksna tema i možda nije pogodna za sve mlade ljude“, izjavila je Meta. „Sada ćemo početi da uklanjamo ovakav tip sadržaja iz iskustava tinejdžera na Instagramu i Fejsbuku, kao i druge vrste neprikladnog sadržaja.“

Foto: Techdirt.

Kritičari smatraju da ovakve mere nisu dovoljne

Objava kompanije Meta dolazi dok se kompanija suočava s tužbama iz desetina američkih država koje je optužuju da šteti mladima i doprinosi mentalnoj krizi mladih, s’ obzirom da je svesno i namerno dizajnirala funkcije na Instagramu i Fejsbuku koje zavode decu na svoje platforme.

Kritičari tvrde da potezi koje je Meta napravila nisu dovoljni.

„Današnje saopštenje kompanije Meta je još jedan očajan pokušaj izbegavanja regulacije i neverovatan udarac roditeljima koji su izgubili svoju decu zbog štetnog sadržaja na Instagramu“, rekao je Džoš Golin, izvršni direktor organizacije za zastupanje dece na internetu „Ferplej“.

„Ako kompanija može da sakrije sadržaj koji promoviše samoubilačke i poremećaje u ishrani, zašto su čekali do 2024. godine da najave ove promene?“

Platforme će deliti sadržaj u vezi sa mentalnim zdravljem

Umesto toga, platforme će deliti resurse iz dobrotvornih organizacija za mentalno zdravlje kada neko objavi post na mrežama o svojoj borbi sa suicidnim mislima ili poremećajima u ishrani. Tinejdžeri će automatski biti stavljeni u najrestriktivniju postavku kontrole sadržaja na Instagramu i Fejsbuku, što im otežava da naiđu na osetljiv sadržaj.

Meta će ove mere objaviti na Fejsbuku i Instagramu u narednim mesecima. Mere su dobrodošle, ali ne idu dovoljno daleko, kaže savetnik dobrotvorne organizacije osnovane u znak sećanja na britansku tinejdžerku koja je umrla od samopovređivanja nakon što je konzumirala štetni sadržaj na Instagramu. Moli Rasel, 14-godišnja devojčica iz Haroua, (severozapadni London), pronađena je mrtva u svojoj spavaćoj sobi u novembru 2017. nakon što je na internetu pogledala 138 video snimaka vezanih za samoubistvo i depresiju. U značajnoj presudi u istrazi 2022. godine, mrtvozornik je zaključio da ona nije umrla od samoubistva, već od „čina samopovređivanja dok je patila od depresije i negativnih efekata onlajn sadržaja“.

Foto: BBC.com / Molly Russell

Endi Barouz, savetnik Fondacije Moli Rouz (nastala u znak sećanja na Moli Rasel), rekao je da su tinejdžeri i dalje „bombardovani sadržajem na Instagramu koji promoviše samoubistvo i samopovređivanje i ekstenzivno upućuje na samoubistvo i depresiju“. „Iako su promene politike Mete dobrodošle, velika većina štetnog sadržaja koji je trenutno dostupan na Instagramu nije pokriven ovom najavom, a platforma će nastaviti da preporučuje značajne količine opasnog materijala deci“, rekao je on.

Barouz je dodao: Nažalost, ovo izgleda kao još jedan mali korak u slučaju kada je hitno potreban ogroman skok.“

Istraživanje koje je sprovela dobrotvorna organizacija pokazalo je da je na Instagramu skoro polovina najaktivnijih objava pod poznatim heštegovima o samoubistvu i samopovređivanju prošlog novembra sadržala je materijal koji veliča samoubistvo i samopovređivanje, upućivao na suicidalne misli ili na drugi način sadržavao teme sa akcentom na beznađe ili depresiju.

Izvor: ABC news, news.sky.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.