Почетна » Култура » Зашто су јавне библиотеке у Србији угрожене?

Нове мере зе библиотекаре од 1. јануара 2025.

Зашто су јавне библиотеке у Србији угрожене?

Прети ли јавним библиотекама у Србији затварање? Због новог намета који треба да ступи на снагу 1. јануара, Библиотекарско друштво Србије упозорава да је библиотекама угрожен опстанак, а покренули су и петицију да се одложи ступање на снагу те одлуке.

Да ли ће након увођења нове тарифе на издавање књига, врата јавних библиотека бити и даље откључана или не?

Нова тарифа и њене последице

Наиме, 1. јануара ступа на снагу нова мера према којој су библиотеке у обавези да плаћају тарифу од 15 динара за сваку издату књигу, као накнаду за ауторска права.

Против ауторских права, истичу библиотекари, немају апсолутно ништа, али овакав намет, јавне библиотеке нису у стању да плате.

Библиотека "Никола Пашић" Економског института у Београду
Foto: City Magazine

„Очајан материјални положај, имамо један тренд смањења броја запослених, смањења броја библиотека, јако мали буџети, и ова тарифа би на то дошла као последњи ексер који би за многе библиотеке значио и отпуштања и затварања“, каже Јовица Кртинић, директор библиотеке „Милутин Бојић“.

Ко је одговоран за нову меру?

Овај намет тражила је Организација за остваривање репрографских права у Србији, која се брине о остваривању ауторских права књижевника, преводилаца и издавача, а сагласност је дао Завод за интелектуалну својину.

Директор Завода Владимир Марић сматра и да библиотеке нису у опасности.

„Не прети им никакво затварање то је сигурно. Пошто су извештаји о раду јавно доступни, ту можете да видите колики је буџет библиотеке. 15 динара када би се узела у обзир цела Србија, на годишњем нивоу то изађе 190.000 евра за читаву Србију – за све наше писце, песнике, преводиоце“, наводи Марић.

Морална дилема и проблем расподеле средстава

Морално је наградити ауторе писане речи, слажу се сви. Али велики проблем са новом тарифом је, кажу библиотекари, и нетранспарентна подела новца ауторима.

„Ми смо у анализи рада те организације нашли бројна огрешења о закон. И држава да контролише како се те тантијеме даље деле. Овако како данас стоји, данас може свако без да је и једна његова књига позајмљена у току године, имати права да добије надокнаду, и како је та организација замислила – то се ради по систему уравниловке, и онај ко нема ниједну књигу, и онај ко има хиљаду књига издатих – добиће исто, што је невероватно“, каже директор библиотеке Кртинић.

Петиција и захтев за надзор

Због тога су поднели и захтев надлежном Заводу за интелектуалну својину да се изврши надзор рада над Организацијом за остваривање репрографских права.

А петиција коју су покренули, да се тарифа стави ван снаге и нађе неко правичније и одрживо решење, до сада има више од 9.000 потписа подршке. И док библиотекари чекају да се Министарство културе одазове њиховом захтеву на састанак, међу потписницима петиције нашао се и извесни Никола Селаковић.

„Ја верујем да није он, верујем да би рекао да се неко лажно представља у његово име, и верујем да то јесте он. И има наговештаја да је у Министарству културе дошло до свести да се овде нешто мора урадити“, каже Кртинић.

Уколико ипак одлагања мере и правичног решења не буде, библиотекари најављују да имају спремне и друге кораке.

Извор: N1

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.