Научници још нису установили шта изазива болест која узрокује губитак меморије и деменцију, али сматрају да јој доприносе здравље, генетика и окружење
Да ли загађени ваздух може да буде лош за мозак? Нова студија наговештава да смог и други загађивачи ваздуха можда доприносе развоју Алцхајмерове болести која узрокује прогресивни губитак меморије и деменцију и погађа милионе људи широм света. Научници још нису установили шта изазива Алцхајмерову болест, посебно како људи старе, али сматрају да здравље, генетика и окружење свакако доприносе болести.
Истраживачи су проучавали мождано ткиво код 37 особа које су преминуле, старости између три и 92 године, које су живеле у Сијудад Мексику и Манчестеру у Енглеској, градовима са високим процентом загађења ваздуха. Микроскопском анализом можданог ткива утврђена је велика количина ситних делова магнетита, оксида гвожђа, највероватније из загађеног ваздуха. Магнетит је феромагнетни минерал повезан са неуродегенеративним болестима.
„Били смо у могућности да испитамо те ситне честице како бисмо установили да ли су се налазиле у ћелијама, каквог су облика, које величине, како су се кретале и такође урадили смо хемијску анализу микроскопом како бисмо потврдили да су те честице магнетит”, рекла је коаутор студије Барбара Мајер.
Честице магнетита могу да уђу у мозак удисањем кроз нос. Истраживачи кажу да величина честица наговештава да су створене на високим температурама, као код сагоревања аутомобилског горива или отвореног пламена.
„Када заправо видите честице и установите да их има на стотине хиљада, видљивих под микроскопом, схватите да је велика количина магнетита у мозгу где не би требало да га буде”, истакла је Мајер.
На који начин су истраживачи успоставили везу између тих честица и Алцхајмерове области?
„Одувек је познато да се метали таложе у мозгу када је у реч о Алцхајмеровој болести, понекад током старења. Понекад има више метала у мозгу, али није познато да ли можда стижу неким другим путем. Честице изгледају као када су биле у атмосфери и управо такве могу да се нађу у мозгу”, објаснила је Мајерова.
Такође, научници још не могу дефинитивно да потврде да постоји веза између магнетних честица и Алцхајмерове болести и верују да је важно да се наставе истраживања.
„Зато што је магнетит толико опасан материјал за мозак, потрага за њим и идентификовање у људском мозгу је веома важно. Алцхајмерова болест могла би да буде модерна епидемија коју смо сами направили”, оценила је Мајерова.
Тренутно не постоји лек за Алцхајмерову болест, али медикаменти и други третмани показују обећавајуће резултате у помоћи особама које имају ту разорну болест.