Почетна » Друштво » Из ИПАРДА за сеоски туризам до 300.000 евра, за салаше и етно куће по 25.000

Нова уредба о подстицају развоја руралног туризма

Из ИПАРДА за сеоски туризам до 300.000 евра, за салаше и етно куће по 25.000

Власници регистрованих пољопривредних газдинстава која се баве сеоским туризмом имаће ове године могућности да конкуришу на два издашна конкурса за развој њихове делатности. Један је ИПАРД фонд преко којег могу да добију и 300.000 евра по пројекту, а други је конкурс Министарства туризма и омладине, који се односи углавном на салаше и етно куће – бесповратно ће се давати 25.000 евра.

ИПАРД креће почетком јула

ИПАРД 3 програм требало би, према плану позива за ову годину, који је објавило Министарство пољопривреде, да крене у фебруару, а почетком јула очекује се расписивање конкурса за рурални туризам. Ово би био трећи јавни позив за развој руралног туризма откако је кренуо ИПАРД програм у Србији. Вредан је пет милијарди динара.

Најмањи повраћај који подносиоци могу добити је 20.000 евра, а највећи 300.000 евра. Интезитет подршке је највише 75 одсто, а могу да конкуришу физичка лица – носиоци пољопривредног газдинства, предузетници и правна лица, с тим да на конкурс могу да се пријаве и почетници у овом послу. За овај позив већ влада велико интересовање, а прихватљиве инвестиције су изградња и опремање свих врста објеката за смештај туриста под условом да се налазе у руралним подручјима.

Фото: Етно Србија

У фебруару конкурс за салаше и етно куће

Према најавама, у фебруару ће Влада Србије изаћи са уредбом којом ће за сеоски туризам бити издвојено 150 милиона динара. Предвиђено да се издваја око 2,9 милиона динара по сеоском газдинству, а како се може чути, највише ће новца бити додељено за развој салаша и етно кућа.

У Министарству туризма и омладине потврдили су да до фебруара очекују усвајање уредбе о додели и коришћењу подстицаја за развој руралног туризма, а потом и расписивање јавног позива за пријаву сеоских туристичких домаћинстава уз минимално обезбеђено учешће од 10 одсто.

Најавили су и да је из средстава министарства на располагању 400 милиона динара за кредитну подршку развоју туризма, за која могу конкурисати и сеоска туристичка домаћинства у циљу унапређења квалитета туристичке понуде.

Да би се конкурисало за субвенцију потребно је да је газдинство регистровано у централном информационом систему у области угоститељства и туризма (е-Туриста).

У Србији су тренутно кроз информациони систем Е-туриста евидентирана 742 регистрована сеоска туристичка домаћинстава, што је за 32 одсто више него пре годину дана. Од укупног броја регистрованих, 148 је салаша и етно кућа.

Фото: Српско наслеђе, култура, традиција

Постоји пет објеката на територији Војводине који су регистровани као салаши, а процењује се да их има око 40. Многи се региструју као нека друга врста објекта као што су сеоско туристичко домаћинство или етно-кућа.

Важност програма као што је ИПАРД

Је­ле­на Та­на­ско­вић, ми­ни­стар­ка по­љо­при­вре­де, ис­та­кла је за Тан­југ ва­жност нов­ца из европ­ских фон­до­ва, за ко­ји по­љо­при­вред­ни­ци апли­ци­ра­ју кроз про­гра­ме као што је ИПАРД.

„Ка­да је реч о про­гра­му ИПАРД 3, за ко­ји смо ми на­ја­ви­ли да ће­мо од фе­бру­а­ра и мар­та пу­сти­ти јав­не по­зи­ве, мак­си­мал­но смо упро­сти­ли и по­јед­но­ста­ви­ли апли­ци­ра­ње и убр­за­ли рок да од­го­во­ри ад­ми­ни­стра­ци­ја. До­би­ли смо 288 ми­ли­о­на евра гран­та из ЕУ, бес­по­врат­них сред­ста­ва, 90 ми­ли­о­на евра је да­ла др­жа­ва, да­кле по­љо­при­вред­ни­ци има­ју 380 ми­ли­о­на евра на рас­по­ла­га­њу, и са оним де­лом уче­шћа ко­ји они тре­ба да да­ју, ту ће би­ти ин­ве­сти­ци­ја око 600 ми­ли­о­на евра”, ре­кла је Та­на­ско­ви­ће­ва.

По­ред ИПАРД-а, још је отво­рен и кон­курс „Кон­ку­рент­не по­љо­при­вре­де”, кроз ко­ји по­љо­при­вред­ни­ци до­би­ја­ју 50 од­сто бес­по­врат­них сред­ста­ва од др­жа­ве, за 40 од­сто је обез­бе­ђен кре­дит, а уче­шће је 10 од­сто.

Извор: agrosmart.net, Политика, Танјуг

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.