Почетна » Економија » Европска петрохемијска индустрија у кризи

Високи трошкови и застарели погони воде до колапса

Европска петрохемијска индустрија у кризи

Европска петрохемијска индустрија налази се пред озбиљном кризом, уз масовна затварања постројења, губитке у пословању и појачан глобални притисак, нарочито из Кине.

Застарели погони и високи трошкови производње учинили су европске произвођаче рањивим, а регион све више зависи од увоза кључних сировина попут етилена и пропена, који су основа за пластику, фармацију и друге индустрије.

„Док остатак света гради више од 20 нових ‘кртечера’, Европа индустријски тоне.“

Крекери су постројења која користе пару за разграђивање угљоводоника – кључна карика у петрохемијској производњи.

Губици и затварања: 50.000 радних места на удару

Компанија Версалис (група ЕНИ) забележила је више од 3 милијарде евра губитака у последњих пет година и затвара последње парне крекере у Италији, улажући уместо тога у биорафинацију. Шел, Дау и ЕксонМобил такође преиспитују своје капацитете у Европи.

Према проценама, до 2035. године могло би нестати око 50.000 радних места у овом сектору.

ЕУ покушава да реагује – прекасно?

Европска комисија најављује подршку за модернизацију и законски оквир који би домаћим производима дао предност – по узору на закон за метале и минерале из 2023. године. Међутим, стручњаци упозоравају да су ти потези закаснели.

Ђузепе Ричи из ЕНИ-ја сликовито описује ситуацију:

„То је као на Титанику. Не можете порицати стварност – треба вам чамац за спасавање.“

Кина и САД преузимају вођство

Док су европски крекери у просеку стари више од 40 година, кинески су стари тек 11. Кина годишње повећава капацитет производње етилена за 6,5%, а до 2030. године достићи ће 87 милиона тона годишње – што је више него троструко у односу на ЕУ.

САД и Блиски исток користе јефтинији етан, док Европа и даље зависи од скупље нафте. Цена производње етилена у Европи износи 800 долара по тони, знатно више него код конкурената.

Будућност: консолидација и стратешки закони

ЕУ је већ у периоду од 2019. до 2023. године постала нето увозник кључних хемикалија. Због тога Француска, Италија и Шпанија позивају на доношење „Закона о критичним хемикалијама“, а европски комесар за индустрију Стефан Сежурне наглашава важност европског суверенитета у овом сектору.

Аналитичари прогнозирају да петрохемијска индустрија у Европи неће потпуно нестати, већ ће се консолидовати међу мањим бројем великих компанија способних за конкуренцију – попут ИНЕОС-а, који улаже четири милијарде евра у нови крекер у Антверпену, преноси Пословни.хр.

Европа је сада на прекретници:

Да ли ће обезбедити сопствену хемијску будућност или постати зависна од увоза из конкурентских земаља које производе брже, јефтиније и модерније?

Извор: Пословни.хр

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.