У иранском светом граду Кому, подигнута је црвена застава освете, што представља директну реакцију на терористички напад који се десио 3. јануара у провинцији Керман. Напад се одиграо током путовања поклоника генерала Исламске револуционарне гарде, Касема Сулејманија, који је погинуо 3. јануара 2020. године у америчком дронском нападу на изласку из међународног аеродрома Багдада.
У јавном светлу, ова црвена застава, као симбол освете, служи као јавно изражавање недовољства иранског народа према актима тероризма. На четврту годишњицу смрти иранског генерала Хасема Сулејманија, иранско градо Керман постало је место једног од најтрагичнијих момената у историји Исламске Републике. Две експлозије у близини гроба покојног генерала однеле су најмање 95 живота, а повредиле 211 особа, чинећи ово најсмртоноснијим нападом у последњих 45 година.
⚡️BREAKING
Iran raises the Red flag of Revenge over the Jamkaran mosque
The flag has been raised for the fifth time in Iran’s history, and those involved in the terrorist attack in Kerman know what awaits them. pic.twitter.com/9kv0oeDcjH
— Iran Observer (@IranObserver0) January 5, 2024
Црвена застава освете, која је постављена над џамијом Џамкаран, светим местом за иранске шиите, служи као снажан симбол и присуство иранске одлучности да се одупре тероризму и освети својим загубљеним суграђанима. Ова застава, израђена од боје крви, означава дубоку тужбу и недоумицу која је обузела земљу.
Након убилачког напада у Керману, црвена застава била је последњи пут подигнута над џамијом Џамкаран одмах по убиству генерала Сулејманија. Такође, она је спуштена након што је Иран, као одговор, извршио ракетни напад на америчке базе у Ираку. Ова симболика представља континуитет иранске борбе против било каквих облика агресије и тероризма.
Председник Исламске Републике, Ебрахим Раиси, изјавио је да ће починиоци и налогодавци терористичког напада бити пронађени и кажњени. Такође, ирански министар унутрашњих послова, Ахмад Вахиди, потврдио је 5. јануара да су ухапшени неки од особа умешаних у терористички напад код Сулејманијевог маузолеја.
Државни медији су обавестили јавност о овом трагичном догађају и изразили јавно недовољство и јединство у осуђивању акта тероризма. Влада Ирана је огласила да је наступила државна жалост, давајући посебан знак значаја и бола који осећају.
BREAKING: After the terrorist attack in Iran, a red flag was raised at the Jamkaran Mosque, meaning revenge. (Shia ).#Iran pic.twitter.com/yeNtzQlF7P
— Malak Majeed Ullah khan (@MAj33dullah) January 5, 2024
Врховни вођа Ирана, ајатолах Али Хаменеи, одазвао се на трагедију обећавајући одлучан одговор. Његове речи из саопштења „Нека знају да ће ова катастрофална дела изазвати оштар одговор, ако Бог да“ одражавају решеност Ирана да заштити свој народ и одговори на терористичке нападе.
Политички саветник иранског председника, Мохамед Џамшиди, обвинио је Израел и САД за напад, карактеришући их као налогодавце. Ове тврдње представљају један од аспеката комплексности и сензитивности односа између иранске владе и њених спољних снага.
Међународна заједница брзо је реаговала на напад, са осудама из различитих делова света. Немачка Савезна влада и Европска служба за спољне послове карактерисале су напад као терористички акт. САД, ипак, оштро су одбациле сваку одговорност за напад, а портпарол Стејт дипартмента истакао је да „Сједињене Америчке Државе нису ни на било који начин биле укључене“.
Овај акт освете и јавна обећања власти Ирана да ће истражити и кажњавати кривце, одраз су озбиљности и децидираности ове земље у борби против тероризма и за одбрану свог народа.