Početna » Sport » Bobi Fišer — „Mocart šaha“

Ko je bio najekscentričniji šahista svih vremena?

Bobi Fišer — „Mocart šaha“

Robert Džejms Fišer, poznatiji kao Bobi Fišer, rođen je 9. marta 1943. godine u Kaliforniji, SAD, a preminuo je 17. januara 2008. godine u Rejkjaviku, Island.

Naučio je da igra šah sa šest godina od svoje starije sestre Džoejn, koja bi ga zabavljala šahovskim tablom dok je njegova majka Regina Vender bila na poslu.

Sa 13 godina, „čudo“ od deteta iz Bruklina bilo je protagonista tzv. „partije veka“, u kojoj je pobedio Donalda Birna uz sjajan niz žrtvovanja, pogotovo svoje kraljice.

Foto: International Chess Federation on X

Fišerova karijera

Sa 14 godina postao je prvak Severne Amerike, a to dostignuće je ponovio još 8 puta (osvojio je sve nacionalne šampionate koje je igrao). Sa 15 godina postao je najmlađi velemajstor do tada, kada se kvalifikovao za „Kandidatski turnir“ prvi put.

Na svom prvom pojavljivanju na Kandidatskom turniru (Beograd, 1959), mesto izazivača za svetskog šampiona zauzeo je Mihail Tal.

Foto: Max Res

Drugi put je igrao na Kandidatskom turniru 1962. godine u Kurasaou, a mesto izazivača zauzeo je Tigran Petrosjan. Tom prilikom, Bobi je optužio svoje ruske protivnike da nameštaju rezultate mečeva između sebe kako bi jedan od njih bio u prednosti u poslednjoj rundi. Ovaj čuveni događaj nikada nije dokazan, ali Svetska šahovska federacija promenila je format turnira i usvojila „nokaut sistem“, izbegavajući sumnjive remije od tada.

Uprkos tome, Fišer je najavio da više neće igrati na Kandidatskom turniru. Svoju odluku je promenio tek 1971. godine, kada je pobedio Marka Taimanova i Benta Larsena sa 6-0. Pravo izazivača za svetskog šampiona stekao je pobedom nad Tigranom Petrosjanom rezultatom 6.5-2.5.

Foto: Europe Eches / Fischer vs Petrosyan, Buenos Aires 1971.

Meč veka

Na taj način, Severnoamerički šahista Bobi Fišer igrao bi protiv ruskog šahiste Borisa Spaskog za svetski šahovski naslov u onome što je smatrano „mečom veka“.

Važnost datog meča prevazilazila je samu šahovsku tablu i poput trke u svemiru, postala je pravo bojište između kapitalista i socijalista usred Hladnog rata.

Sve je počelo zbog hegemonije bivšeg Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika (SSSR) u šahu. Od 1948. godine, kada je Mihail Botvinik, osvojio svetski naslov, Sovjeti su se smenjivali u držanju krune: Smislov 1957, opet Botvinik 1958, Tal 1960, ponovno Botvinik 1961, Petrosjan 1963 i konačno Spaski 1969.

S druge strane, Zapad je imao onoga koji je već bio smatran najboljim igračem svih vremena. Međutim, Boris Spaski bio je jedini protivnik koga Fišer do tada nikada nije pobedio.

Čuveni meč iz 1972. godine počeo je daleko pre prvog poteza, kada je Bobi počeo postavljati brojne zahteve, koji su se kretali od mesta gde će se partije igrati, preko odlaganja, pa do pitanja njegovog honorara za učešće, sve dok ga na kraju nije sponzorisao britanski bankar, zaljubljenik u 64 kvadrata.

Fišerova ekscentričnost

Na Severnoameričkom prvenstvu 1959. godine odbio je igrati ako se remiji ne sprovedu u njegovom prisustvu. Odustao je od čudnosti i postao prvak. Međutim, na Interzonalskom turniru 1967. održanom u Susi, Tunisu, iako je držao vođstvo, povukao se sa takmičenja tvrdeći verske razloge. Odbio je da igra između petka u sumrak i subote takođe u sumrak. Pošto organizatori nisu uložili prigovor, Bobi nije pristao da igra četiri partije u četiri uzastopna dana kako bi nadoknadio zakasnele partije.

Tokom spora za titulu 1972. godine, „Mocart šaha“ je nastavio da postavlja zahteve zasnovane na paranoidnom uverenju da su ga Sovjeti stalno oštećivali. Žalio se na stolicu, publiku i kamere. Naizgled, svi njegovi zahtevi su ispunjeni, čak i uz saglasnost Spaskog. Prema nekima, to je malo uzdrmalo Sovjeta, a on je nastupio ispod svojih uobičajenih standarda.

Meč sa Borisom Spaskim

Spaski je pobedio u partijama 1 i 11. Takođe je pobedio u partiji 2 bez borbe jer se američki protivnik nije pojavio za igru. Fišer je pobedio u partijama 3, 5, 6, 8, 10, 13 i 21, i 1. septembra 1972. postao je svetski šampion u šahu.

Mnogi smatraju da je Bobijeva pobeda u partiji 6 najbolja u meču.

Foto: The New European / Bobby Fischer vs Boris Spasky Game 6

Fišer napušta šah

Međutim, najveći gubitak bio je tek predstojao, a najveći gubitnik bio je sam sport šaha, jer je Bobi Fišer prestao da igra šah nakon osvajanja titule.

Kada je 1974. mladi talentovani igrač Anatolij Karpov pobedio Borisa Spaskog i Viktora Korčnoja, stekao pravo da se suoči sa svetskim šampionom, a Bobi Fišer je 28. juna objavio da odustaje od svoje titule. „FIDE“ mu je čak ponudila 3 meseca da razmotri svoju odluku, a Manila je ponudila 5 miliona dolara za organizaciju meča, ali nije bilo saglasnosti oko formata.

Kraj Fišerove karijere bio je povezan sa strahom od gubitka ili navodno njegovim mentalnim poremećajima.

Tužan kraj

Nakon godina povučenog života, Fišer je imao neobične i retke javne nastupe. Godine 1992. promovisao je kasni revanš protiv Borisa Spaskog i pobedio ga. To se dogodilo u Jugoslaviji tokom perioda međunarodnih ekonomskih sankcija prema vlasti Slobodana Miloševića. Kao rezultat toga, SAD je saopštila da će ga uhapsiti ako se vrati u svoju zemlju.

Foto: Espreso

U terorističkim napadima 11. septembra 2001. godine dao je intervju manilskoj radio-stanici slaveći tragediju i navodno izražavajući antisemitske stavove iako mu je majka bila jevrejka.

Godine 2004. uhapšen je u Japanu zbog isteka američkog pasoša. SAD su zatražile njegovo izručenje, ali Bobi je dobio spor i državljanstvo Islanda, gde je i preminuo 2008. godine.

Fišerovo nasleđe „Mocart šaha“, „Velika nada Zapada“, legenda, genije, najbolji igrač svih vremena, ekscentričan, izbirljiv (kako bi sam sebe nazivao)… Kako definisati Bobija Fišera? Misija je teška, ali neosporna činjenica je da će zauvek ostati mit i legenda iza njegovog imena, bilo da ga smatramo dobrim ili lošim.

O Fišeru je 2014. godine snimljen film „Pawn Sacrifice“ u kome je Tobi Megvajer maestraelno tumačio lik legendarnog šahiste.

 

Izvor: rafaelleitao.com, chess.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.