Početna » Ekonomija » U Srbiji više od pola miliona gazdinstava

REZULTATI POPISA POLJOPRIVREDE

U Srbiji više od pola miliona gazdinstava

Prema popisu poljoprivrede u Republici Srbiji, u 2023. godini, bilo je 508. 365 gazdinstava, od čega je 99,6 odsto porodičnih, objavio je Republički zavod za statistiku. To je 10 odsto manje u odnosu na 2018. kada je rađeno istraživanje o strukturi poljoprivrednih gazdinstava.

Prosečno gazdinstvo obrađuje 6,4 hektara, gaji po jedno grlo goveda, pet svinja, tri ovce, 43 grla živine i ima oko tri košnice pčela.

Prosečna starost vlasnika gazdinstva je 60 godina, a svaki jedanaesti nosilac gazdinstva mlađi je od 40 godina.

Prvi rezultati pokazali su i da se od ukupnog broja gazdinstava čak 61,7 odsto bavi stočarstvom, a najviše goveda i svinja gaji se u Mačvanskoj oblasti, preneo je Tajnug.

Najveći broj ovaca i pčela gaji se u Zlatiborskoj oblasti, koze se najviše gaje u Pčinjskoj, dok se najveći broj živine gaji u Srednjobanatskoj oblasti.

Najveće površine oranica i bašta zastupljene su u regionu Vojvodine (55,8 odsto), dok su voćnjaci najviše zastupljeni u regionu Šumadije i Zapadne Srbije (54,9 odsto), navodi agencija.

Kako je objašnjeno, u popisu je tokom anketiranja na terenu, od 1. oktobra do 15. decembra, bilo angažovano 253 opštinska koordinatora i 2.842 popisivača koji su obišli oko 742.000 poljoprivrednih gazdinstava.

Osnovna obeležja o poljoprivrednim gazdinstvima koja su upisivana tokom ovog popisa su identifikacioni podaci gazdinstava, zemljišni fond i kategorije korišćenja poljoprivrednog zemljišta, zatim podaci o radnoj snazi i podaci o broju stoke.

Popis poljoprivrede 2023. je pripremio, organizovao i sproveo Republički zavod za statistiku od 1. oktobra do 15. decembra prošle godine.

Pre ovog, popis poljoprivrede bio je 2012. godine.

U međuvremenu je rađeno i istraživanje o strukturi poljoprivrednih gazdinstava 2018. čiji su rezultati dali naznake u kom pravcu se kreće srpski agrar. Kako je tada objavljeno, pozitivne tendencije bile su ukrupnjavanje poseda, a slabost, starost i malobrojnost ljudi, nosilaca gazdinstva kao i starost mehanizacije, odnosno traktora.

U međuvremenu, proizvođači su dosta obnovili vozne parkove zahvaljujući evropskom pretpristupnom fondu – IPARD.

Izvor: Republički zavod za statisiku, Politika

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.