Početna » Geoanalitika » Gerilska borba Huta — pretnja za globalnu ekonomiju

Crveno more

Gerilska borba Huta — pretnja za globalnu ekonomiju

Iran je duboko umešan u planiranje napada na trgovačke brodove u Crvenom moru, prema izveštaju Bele kuće. Obaveštajna služba Irana je omogućila jemenskim Hutima da targetiraju brodove sa dronovima i raketama, što je dovelo do velikih problema za globalnu trgovinu. Bela kuća je osudila Iran zbog nepromišljenog ponašanja i najavila formiranje međunarodne koalicije za zaštitu Crvenog mora.

Ekonomski problem

Crveno more je ključni prolaz za svetsku ekonomiju, pošto se kroz Suecki kanal prevozi 12 odsto svetske trgovine i 30 odsto svetskih brodskih kontejnera. Zbog učestalih napada Huta, mnogi trgovački brodovi su primorani da koriste duže i skuplje rute koje zaobilaze Crveno more. To bi moglo da poveća cene svakodnevne robe kao što su televizori i patike. Prošlog vikenda, SAD i Velika Britanija su oborile 15 dronova iznad Crvenog mora, koji su bili poslati iz Jemena sa namerom da napadnu brodove. Huti su preuzeli odgovornost za napade i upozorili druge zemlje da ne podržavaju američku intervenciju.

Cena prekookeanskog transporta kontejnerima je dramatično porasla nakon što su Huti, jemenska grupa, započeli da napadaju trgovačke brodove u Crvenom moru. Samo u poslednjih nekoliko sedmica, cena prevoza po kontejneru je skočila sa 2.500 na 10.000 dolara, što je izazvalo velike gubitke za izraelsku ekonomiju. Izrael je zatražio od SAD da spreče Hute u njihovim akcijama ili će on sam preduzeti vazdušne udare protiv njih.

Pokušaj intervencije

SAD su odgovorile na ovaj zahtev tako što su poslale veliku flotu brodova koji imaju sisteme za odbranu od raketa i dronova. Ova flota uključuje tri američka razarača, britanski raketni razarač „Dajamond“, kao i brodove iz drugih zemalja koje podržavaju američku intervenciju. Francuska raketna fregata „Langdok“ će takođe učestvovati u ovoj operaciji, ali pod svojom komandom. Pored toga, SAD imaju i tri nosača aviona koji su raspoređeni u različitim delovima sveta.

Huti su osudili američku agresiju i pozvali sve zemlje duž obala Crvenog mora da se protivstave ovom napadu na međunarodnu plovidbu. Oni su nastavili da ispaljuju projektile ka trgovačkim brodovima, što predstavlja veliki izazov za odbrambene sisteme flote. Neki analitičari smatraju da je ova operacija nesmislena i skupa, pošto se koriste visokotehnološke rakete-presretači protiv jednostavnih i jeftinih dronova.

Iran negira da ima bilo kakvu ulogu u napadima na Crveno more, ali Bela kuća tvrdi da ima dokaze da je iranska obaveštajna služba pružala podatke i logističku podršku Hutima. Iran takođe koristi svoj satelit „Nur“ za prikupljanje informacija o pozicijama i kretanjima brodova u Crvenom moru. Ova situacija predstavlja veliku pretnju za bezbednost i stabilnost regiona i sveta.

 

Alternativa brodovima
Alternativa brodovima

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.