Када је Богдан Богдановић стигао у Лос Анђелес Клиперсе, мало ко је веровао да ће баш он бити један од кључних фактора за најдужи низ победа тима у овој сезони. Од тренутка када је српски бек обукао дрес Калифорнијског тима, Клиперси су забележили 19 победа у 28 утакмица, што их чини седмим најуспешнијим тимом НБА лиге у том периоду.
Питање је сада не само шта је Богдановић донео екипи, већ и да ли су Клиперси, захваљујући њему, спремни за озбиљан плеј-оф поход.
Повратак у форму и доказ да није за отписивање
Богдановић је у Лос Анђелес дошао након тешке прве половине сезоне у Атланти, где је просечно бележио свега 10 поена уз лоших 37% шута из игре. Свакако су то бројке које не одговарају његовом реномеу и ономе што је пружао током каријере.
Многи су сматрали да је у питању природан пад форме, али суштина је била у повредама и исцрпљености након наступа за репрезентацију Србије на Олимпијским играма у Паризу.
У Атланти је од старта сезоне па све до Нове године пропустио велики број утакмица, никада не играјући више од шест мечева у низу. Од када је дошао у Клиперсе, није пропустио ниједан меч, а његова форма се постепено враћала до нивоа на коме је поново један од најпоузданијих бекова у лиги.

Зашто је Богдан бољи у Лос Анђелесу?
У Атланти је играо углавном у улози шутара иза линије за три поена, са 55% покушаја као „кеч-ен-шут“ и слабим процентом од 33%. У Клиперсима, тај број је смањен на 33%, али је проценат шута скочио на 42%.
Оно што је још важније, Богдановић је добио више лопти у рукама и почео да игра у свом ритму. Учесталост шута из дриблинга скочила је са 23% на 43%, а проценат реализације са 29% на импресивних 50%.
Његов утицај не мери се само статистиком. Богдановић је део шест од осам најуспешнијих петорки Клиперса од када је стигао у екипу, а по „плус-минус“ статистици је трећи у целој лиги од 4. марта. Његов ефекат је директно везан за успех екипе.
Хемија са Харденом и Зубцем
Једна од највећих предности Богдановићевог стила је способност да се брзо уклопи у систем и разуме потребе саиграча. Играјући уз Џејмса Харденa и Каваја Ленарда, Богдановић је преузео важну офанзивну улогу у другој постави, посебно када Харден одмара. Са Зубцем је развио изузетну сарадњу у „пик-ен-ролу“, често проналазећи хрватског репрезентативца у правом тренутку за лаке поене.
Његово искуство из ФИБА такмичења доприноси томе да разуме све дефанзивне поставке и зна како да донесе праву одлуку – било да је у питању додавање, дриблинг, шутирање или отварање простора. Он није играч који задржава лопту. Напротив, Богдановић је играч који „потезом више“ доводи екипу у бољу позицију.
Шта даље за Клиперсе?
Почетак плеј-офа је пред вратима, а Богдановић изгледа као тајни адут Клиперса. Његова способност да преузме одговорност, погоди важне шутеве и контролише темпо утакмице, чини га једним од кључних играча у могућем плеј-оф продору тима. Тренер и саиграчи га обожавају због његове пожртвованости, интелигенције и искуства.
Одличан за хемију у тиму
На крају, у атмосфери пуној самопоуздања, Богдановић не само да доноси поене, већ и сјајну хемију у тиму. Његово прослављање Харденовим гестом „кувања“ након поготка само је један од доказа хемије у тиму – и то можда најважнијег елемента за успех у доигравању.
Клиперси су нашли свог човека. Србија има новог хероја у НБА плеј-офу.
Прва препрека у плеј-офу – Денвер Нагетси
Лос Анђелес Клиперси прву своју плеј-оф серију играју са Јокићевим Денвер Нагетсима (прва утакмица је на програму 19. априла од 21:30ч) који изгледају пољуљано након отказа који је добио шеф стручног штаба Мајк Мелоун.
Биће ово изузетно занимљив дуел, дуел два најбоља српска играча и остаје нам само да уживамо у ономе што нам у плеј-офу нуди најбоља лига света.