Почетна » Наука » Временске непогоде: Резултат људског фактора или природна појава

Да ли је "сејање облака" пореметило климу

Временске непогоде: Резултат људског фактора или природна појава

Дубаи је у последња 24 часа био захваћен рекордним поплавама, што је покренуло обмањујуће спекулације о „сејању облака“.

Колико су, дакле, ове падавине биле необичне и који су разлози за екстремне пљускове? Колико су екстремне биле падавине?

Дубаи се налази на обали Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) и обично је веома сув. Али, иако добија у просеку мање од 100 милиметара кише годишње, повремено доживљава екстремне пљускове.

У граду Ал Аину – нешто више од 100 километара од Дубаија – за само 24 сата забележено је 256 милиметара кише.

Главни разлог био је „одсечени“ временски систем ниског притиска, који је привукао топао, влажан ваздух и спречио пробијање других временских система.

„Овај део света карактеришу дуги периоди без кише, а потом нередовни, тешки пљускови, али имајући чак и то у виду, ово је била веома ретка кишна појава“, објашњава професор Мартен Амбаум, метеоролог са Универзитета у Редингу који проучава кишне обрасце у Заливској области.

Коју улогу су одиграле климатске промене?

Још није могуће одредити колику улогу су одиграле климатске промене.

То би захтевало комплетну научну анализу природних и људских фактора, што може да потраје и до неколико месеци. Али рекордне падавине у складу су са начином на који се клима мења.

Просто речено: топлији ваздух може да садржи више влаге – око седам одсто више на сваки степен Целзијуса – што заузврат може да појача интензитет кише.

„Интензитет кише је био рекордан, али је то у складу са загревањем климе, са више доступне влаге која покреће олује и ствара тешке пљускове и следствене поплаве које су прогресивно снажније“, објашњава Ричард Алан, професор климатских наука на Универзитету у Редингу.

Скорашња студија показала је да би до краја века годишње падавине могле да се повећају и за до 30 одсто широм већег дела Уједињених Арапских Емирата, док свет наставља да се загрева.

„Ако људи буду наставили да сагоревају нафту, гас и угаљ, клима ће наставити да се загрева, падавине ће наставити да буду теже, а људи ће наставити да губе животе у поплавама“, каже доктора Фридерике Ото, виша предавачица климатских наука на Империјалном колеџу у Лондону.

Дубаи поплаве
Дубаи поплаве

Шта је сејање облака и да ли је играло улогу?

Сејање облака подразумева манипулисање постојећим облацима да би се довело до настанка више кише.

То може да се уради уз помоћ авиона из ког се у облаке избацују мале честице (као што је сребрни јодид). Водена пара потом може лакше да се кондензује и претвори у кишу.

Ова техника постоји деценијама, а Уједињени Арапски Емирати су је користили последњих година да би решили проблем са несташицом воде.

У првим сатима после поплава, неки корисници друштвених мрежа пожурили су да погрешно припишу екстремне временске услове искључиво скорашњим операцијама сејања облака у овој земљи.

Ранији извештаји Блумберга сугеришу да су авиони за сејање облака били коришћени у недељу и понедељак, али не и у уторак, кад је дошло до поплава.

Дубаи облаци
Дубаи облаци

Иако ББЦ није могао независно да потврди кад је вршено сејања облака, стручњаци кажу да би оно у најбољем случају имало врло мало утицаја на олују и да је усредсређивање на сејање облака „обмањујуће“.

„Чак и да је сејање облака подстакло облаке око Дубаија да испусте воду, атмосфера би за почетак највероватнија већ морала да садржи више воде за формирање облака, због климатских промена“, каже докторка Ото.

Прошле недеље су метеоролози упозоравали на велику опасност од поплаве широм Залива.

„Кад се предвиде толико интензивни и масивни системи, сејање облака – које је скуп процес – се не врши зато што нема потребе да се сеју тако јаки системи регионалних размера“, каже професорка Дајана Френсис, шефица Еколошких и геофизичких наука на Универзитету Калифа у Абу Дабију.

Колико су припремљени Уједињени Арапски Емирати за екстремне падавине?

Спречавање да се тешки пљускови претворе у смртоносне поплаве захтева гломазну одбрану која би се ухватила у коштац са интензивним падавинама.

Дубаи је, наравно, изузетно урбанизован.

Има врло мало зелених површина које могу да упију влагу, а одводни системи нису успели да се изборе са толико високим нивоом падавина.

„Морају постојати стратегије и мере адаптације да би се прилагодили овој новој реалности чешћих и интензивнијих падавина“, објашњава професорка Френсис.

„На пример, путна инфраструктура и објекти морају да се адаптирају, градећи резервоаре за похрањивање воде од пролећних киша и њено коришћење касније током године.“

У јануару је Управа за путеве и саобраћај Уједињених Арапских Емирата оформила нову јединицу за помоћ у борби против поплава у Дубаију.

Извор: BBC на српском

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.