Васкршња литургија ове године служиће се у Саборној цркви Свете Тројице у Мостару и то у поноћ, по први пут након њеног рушења 1992. године.
Старјешина Саборне цркве у Мостару, свештеник Душко Којић каже да се до сада у Саборној цркви, која још није обновљена, служило само на Тројчиндан, славу Саборне цркве.
Место страдања и васкрсења
”Највећу симболику има служење на Васкрс, јер ова црква очекује васкрсење након страдања. Створили су се какви-такви услови да се могу одржати богослужења у Саборном храму и управо на највећи и најрадоснији хришћански празник Васкрс определили смо се да са нашим верним народом будемо на месту страдања и месту васкрсења, а то је Саборни храм Свете Тројице”, каже Којић.
Он истиче да ће се цијелу велику седмицу служити у Саборном храму.
Којић је позвао вернике да у што већем броју присуствују литургијама.
”Позив вјерницима да својим присуством још једном дамо потврду колико је нашем народу потребан овај Саборни храм и колика је потреба за његовом обоновом”, наглашава свештеник Којић.
Васкрсење круна нашег живота
Он вјернике подсећа и на важне поруке који са собом носи највећи хришћански празник.
”После страдања и свих искушења која нас сусрећу неминовно долази васкрсење као круна нашег живота и то је празник који увек враћа наду и улева сигурност. Који потврђује да у нашем животу једино за шта треба искрено да се боримо је мир и да позивамо и молимо се Богу, како за Васкрс тако и на друхим богослужењим. За мир у свијету и за нови живот и наду у љубави са Христом васкрслим Господом нашим”, наводи Којић.
Он наводи да ће ускоро поново почети радови на обнови Саборне цркве, прво на ограђивању, а потом и на самом храму.
Историја Храма
Саграђена је 1873. године и представљала је један од симбола града Мостара. У то време била је највећа православна црква на Балкану
Новац за градњу дао је српски живаљ Мостара и околине. Велики прилог послао је султан Абдул Азиз, а део новца дарован је из Руске Империје.
Саборна црква Свете Тројице запаљена је и до темеља порушена, 15. јуна 1992. године од Муслимана у јединицама ХОС-а.
Обнова Цркве Свете Тројице започета је 2010. године.
У цркви је 1888. сахрањен митрополит Леонтије Радуловић чије су мошти пронађене 2010. приликом обнове цркве.