Тржиште некретнина у последње две деценије широм света постало је толико скупо да данас многи сматрају да је у појединим градовима немогуће приуштити живот. Управо најновија листа најскупљих градова многе ће изненадити.
Овогодишњи извештај је упоредио просечне приходе са просечним ценама некретнина. Утврђено је да су потражња за кућама са вањским простором изазвана пандемијом, политика кориштења земљишта усмерена на ограничавање ширења урбаних средина и инвеститори који су се гомилали на тржиштима довели до пораста цена.
Амерички градови на западној обали и Хавајима заузели су пет од десет најнеприступачнијих градова. Показао је ово годишњи извештај о доступности стамбеног простора Demografic Internesenal, који прати цијене кућа већ 20 година.
Можда не изненађује да су најскупљи амерички градови за куповину куће у Калифорнији. Ту су Сан хосе, Лос Ангелес, Сан Францисцо и Сан Диего који су ушли на листу од топ 10 најскупљих градова када су у питању некретнине.
Хавајска престолица Хонолулу такође се помиње на шестом мјесту од 94 главна тржишта испитана у осам земаља.
Аустралија је једина земља осим САД која доминира на листи најнеприступачнијих градова, коју предводе Сyднеј и јужни градови Мелбурн и Аделејд у Јужној Аустралији.
Ипак, на врху глобалне лествице и даље се налази Хонг Конг – „компактно азијско средиште познато по својим малим становима и високим ценама кирије“, пише ЦНН.
И Ванкувер и Торонто нашли су се на листи градова које је скоро немогуће приуштити.
Надаље, ту су и Пицбург, Рочестер и Ст Луис у САД-у; Едмонтон и Калгари у Канади; Блекпул, Ланкашир и Глазгов у Великој Британији те Перт и Брисбејн у Аустралији.
Изештај су саставили истраживачи из Центра за демографију и политику на Универзитету Чапман у Калифорнији и Фронтир Центра за јавну политику, независног истраживачког центра за јавне политике у Канади.
Топ 10 „немогућих“ градова
- Хонг Конг
- Сиднеј
- Ванкувер
- Сан Хосе
- Лос Анелес
- Хонолулу
- Мелбурн
- Сан Франциско/Аделејд
- Сан Диего
- Торонто