Анализа најпопуларније фриленс платформе, не само код нас, већ и у региону, показала је да су се међу најтраженијим вештинама ове године нашли маркетинг на друштвеним мрежама, програмирање, графички дизајн, видео едитинг, рачуноводство, посао виртуелног асистента итд.
Фриленс платформа “Upwork” недавно је објавила списак најтраженијих вештина на тржишту рада за 2024. на основу зарада фриленсера. Како би саставили списак, стручњаци ове платформе анализирали су које вештине постају траженије на тржишту рада из године у годину.
Најтраженије вештине на интернету
Међу најтраженијим вештинама нашли су се маркетинг на друштвеним мрежама, рачуноводство и виртуална асистенција, а посебно тражена ове године је и анализа података, преноси Пословни дневник.
Иначе, аналитичари података проучавају сирове податке о пословању, укључујући продају, посећеност мрежних страница и регулаторне ризике, и доносе увиде о томе како побољшати пословање фирме. Њихов посао има велик утицај на пословне процесе.
Такви стручњаци обично имају диплому из подручја рачунарских наука или статистике или положен онлајн курс преко Универзитета, Гугла… Своју експертизу на “UpWork-u” наплаћују до 156 евра по сату, показују подаци.
Половина фриленсера у Србији користи платформу „Upwork“
Када је реч о Србији, половина свих гиг радника у Србији користи „Upwork“, најпопуларнију платформу, не само у Србији већ и у региону, показало је истраживање „Где су нестали српски фриленсери?“.
Резултати јубиларног 10. мерења „Гигметра“, инструмента који описује дигиталну географију Србије и земаља у региону у односу на род, зараде и професије којима се најчешће баве дигитални радници, истиче да управо они имају потешкоће у проналажењу нових послова и бележе успоренији раст тражње за њиховим услугама у односу на тражњу за услугама радника у другим деловима света.
Један од значајних разлога за то је ценовна неконкурентност одређених професија или неадекватност вештина и знања којима фриленс радници у Србији располажу.
У условима снажне контракције тржишта, највећу отпорност су показале оне професије у којима су зараде највише, као што су области професионалних услуга и развоја софтвера, где је забележен најмањи пад броја радника и то за само 2,4 одсто. Све остале професије бележе пад броја радника од 20 и више процената, при чему је највећа контракција била у области писања и превођења – 28,7 одсто – показало је истраживање „Где су нестали српски фриленсери?“.
Вештачка интелигенција у пословању
Анализа података је иначе вештина која се континуирано развија, поготово с процватом вештачке интелигенције (АI) у последње време. Иако та вештина на тржишту рада није новост, данас се своди на “коришћење вештачке интелигенције за дубље, брже и шире проналажење увида” о пословању. Најбољи аналитичари података на тржишту због тога су они који при обављању посла знају вешто да искористе могућности АI алата који се развијају изузетно брзо.
И не само у послу анализе података, познавање АI алата је већ сада веома важно у свим онлајн пословима, од пружања услуга дигиталног маркетинга до програмирања.