Трошкови рада у Немачкој прошле године су значајно порасли, али ни близу тако нагло као у, рецимо, Хрватској, Пољској или Мађарској, показало је истраживање Института за макроекономију и економска истраживања.
С друге стране, цена рада у Немачкој је знатно већа него у тим земљама. У немачком приватном сектору трошкови рада порасли су пет одсто, на просечних 41,90 евра по радном сату, показало је истраживање IMK.
Трошак рада је зброј свих трошкова послодавца за сат рада запосленог. Осим плате, то укључује социјалне накнаде, осигурање, накнаду за превоз и ванредне исплате, попут празничних бонуса.
Немачки трошкови рада су на петом месту у Европској унији. Највиши су у Луксембургу – 53,60 евра, у Данској 50, а у Белгији 46,90 евра.
Пословање је најјефтиније у Бугарској и Румунији, где сат рада запосленог кошта 9,20 односно 10,80 евра. У Мађарској је та цифра 13,30 евра.
Просек ЕУ прошле године је био 31,60 евра, 5,6 одсто више него 2022. године.
Очекује се даље значајно повећање плата
IMK, иначе близак синдикатима, описује релативно стрмо повећање цене рада у Немачкој као „релативно непроблематично“.
Без тога би инфлација претходне две године трајно смањила куповну моћ становништва, једног од стубова домаће привреде, рекао је научни директор Института Себастијан Дулијен.
Дулијен је додао да очекује и даље значајно повећање плата за опоравак домаће потражње.
У чланицама ЕУ попут Пољске, Мађарске, Румуније, Хрватске и Бугарске стопа раста трошкова рада била је знатно већа, од 13,9 одсто у Хрватској до 17,3 одсто у Мађарској и Румунији.