Доналд Трaмп је изјавио да је „добра ствар“ за америчке председнике да се слажу са страним лидерима, чак и ако Вашингтон не слаже са њиховим политикама. Републикански председнички кандидат навео је свој сопствени однос са Владимиром Путином као пример, тврдећи да га је руски лидер „поштовао“.
Америчка администрација је крива за неуспехе у комуникацији са лидерима
У интервјуу уживо са власником X-a (раније Twitter) Илоном Маском у понедељак, Трамп је оптужио тренутну америчку администрацију (пре свега актуелног председника Џоа Бајдена) за слабост и неуспех у комуникацији са одређеним страним лидерима.
„Добро сам се слагао са Путином“
„Веома добро познајем Путина. Добро сам се слагао с њим. Он ме је поштовао, и то је једноставно једна од тих ствари,“ рекао је бивши председник.
Трамп је тврдио да је успоставио однос са Путином упркос нападима због „Рашагејта“ на његову администрацију, за које је рекао да их је покренула његова тадашња демократска ривалка, Хилари Клинтон, и група „лукавих људи“.
Слагање са лидерима је добра ствар
„Надам се да ћу се поново добро слагати са њим. Знате, слагање с њима је добра ствар, а не лоша ствар,“ рекао је Трамп, мислећи на Путина, кинеског председника Си Ђинпинга и севернокорејског лидера Ким Џонг-Уна.
Трамп је одговарао на Масков предлог да „зли диктатори“ и „прави тешки карактери“ морају бити застрашени од стране Беле куће како би свет био безбедније место.
Сукоб у Украјини се не би десио да је Трамп био на власти
Републикански кандидат за председника САД је поновио своју тврдњу да се сукоб у Украјини не би десио да је он био на власти, окривљујући садашњег председника Џоа Бајдена за почетак непријатељстава.
Доналд Трамп је тврдио да је док је био на власти, издао неодређена упозорења Путину у вези с Украјином. „Рекао сам: ‘Не чини то, не можеш то учинити. Владимире, ако то урадиш, биће лош дан. Не можеш то учинити’. И рекао сам му ствари које бих учинио. А он је рекао: ‘Нема шансе’. И ја сам рекао: ‘Има шансе’.“
Он се такође присетио догађаја пред кризу крајем 2021. и почетком 2022. године, када је Русија гомилала трупе у регионима близу Украјине након што је НАТО одбацио захтев Москве да смањи тензије. Трамп је, иако тада више није био на функцији, рекао да је војну мобилизацију видео као Путинов покушај да постигне договор.