Почетна » Слободна зона » ТикТок оптужен да смањује видљивост анти-кинеског садржаја у САД

Студија коју је спровела "Network Contagion Research Institute" на Универзитету Руџерс

ТикТок оптужен да смањује видљивост анти-кинеског садржаја у САД

Студија коју је спровела „Network Contagion Research Institute“ (NCRI) на Универзитету Руџерс открила је да су видео снимци који осуђују или негативно приказују кршења људских права у Кини ређе доступни на ТикТок-у у поређењу са другим ривалима, као што су Инстаграм и ЈуТјуб.

Корисници можда не добијају праву слику о историји Кине

Ови резултати сугеришу да корисници ТикТок-а можда добијају непотпуну слику о историји Кине када претражују кључне термине или фразе.

Према студији, амерички корисници ТикТок-а који претражују термине попут „Тiananmen“, „Тibet“ и „Uyghur“ — речи које су често коришћене у пропаганди Кинеске комунистичке партије — виде мање садржаја који је „анти-кинески“ него што је случај са истим појмовима претраге на Инстаграму и YouTube-u.

Термини претраге на ТикТоку
Foto: Radio Free Asia

ТикТок алгоритам приказује већи проценат позитивног садржаја о Кини

Аналитичари NCRI-а су креирали 24 нова налога на ТикТок-у, Инстаграму и ЈуТјуб-у како би реплицирали искуство америчких тинејџера који се пријављују на друштвене мреже.

Када су претраживали кључне речи често повезане са кршењем људских права у Кини, ТикТок-ов алгоритам је приказао већи проценат позитивног, неутралног или ирелевантног садржаја у поређењу са Инстаграмом и ЈуТјубу.

„Оно што издваја ТикТок је да је тачне информације о кршењима људских права у Кини најуспешније потиснуте на овој платформи,“ рекао је Џоел Финкелштајн, директор и главни научни службеник NCRI-а.

Термини претраге на ТикТоку
Foto: Premium Beat

ТикТок-ов портпарол је оспорио налазе NCRI-а, рекавши да креирање нових налога и претраживање ових кључних речи не одражава стварно корисничко искуство на апликацији. Такође је указао да је ТикТок новија услуга у поређењу са ривалима и да су се неки од инцидената догодили пре него што је ТикТок постојао.

„Овај нерецензирани, погрешно изведен експеримент је очигледно направљен да би се дошло до лажног, унапред одређеног закључка,“ рекао је портпарол ТикТок-а у изјави.

ТикТок се суочава са интензивним надзором америчких законодаваца

ТикТок, у власништву компаније „ByteDance“ са седиштем у Пекингу, суочава се са интензивним надзором америчких законодаваца и регулатора због забринутости око утицаја кинеске владе на апликацију и потенцијалне претње по националну безбедност.

Раније ове године, председник Џо Бајден је потписао закон који приморава „ByteDance“ да прода апликацију до 19. јануара или ће се суочити са забраном у САД-у.

 ТикТок је поднео тужбу против америчке владе како би поништио закон, тврдећи да Конгрес није поткрепио своје тврдње да апликација представља претњу по националну безбедност.

Студија не показује дефинитиван доказ за оптужбе

NCRI истраживачи су признали да њихова студија не показује „дефинитиван доказ“ да је кинеска влада или запослени у ТикТок-у намерно манипулисали алгоритмом. Хештегови су додати садржају од стране корисника.

Анализа се надовезује на претходне налазе NCRI-а да ТикТок појачава или смањује видљивост садржаја у зависности од тога да ли се усклађује са интересима кинеске владе, пише „Miami Herald“.

Извор: benchmark.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.