Радујем се што могу овом приликом да пред вама, мила браћо, изразим своје најмилије задовољство да сам био и да вазда остајем само Србин и ништа више. Дешава се да човек удаљен од своје отаџбине, занет послом каквим се ја занимам, покаткад сметне с ума своје име, своју народност и своју отаџбину. Али, тога код мене никад није било, а надам се и да неће и не може никад ни бити (…) Ако има какве славе и заслуге за човечанство да се припише моме имену, то та почаст још више припада српском народу из чије сам средине и ја поникао.
На ове речи славног научника Николе Тесле, изговорене управо у Ректорату Београдског универзитета, у јуну 1892, када је геније из Смиљана једини пут посетио Србију, подсетили су представници Теслине научне академије на свечаној додели Повеља Николе Тесле и најаве доделе награде „Планетарни Тесла“, на истом месту. За значајно признање номиновани су велики умови и уметници данашњице, а она би требало да буде уручена на Светски дан науке, 10. новембра, у Београду. Признање је урадио академски вајар Љубиша Манчић, а покровитељи подухвата су Привредна комора Србије (ПКС), Унија послодаваца, „Телеком“ и Поштанска штедионица.
Како је рекао проф. др Дејан Илић, председник Теслине научне академије, иницијатори доделе овог признања волели би да оно досегне респектабилност и значај Нобелове награде. Иницијативу су још пре пет година подржали ПКС, Академија наука и уметности РС, САНУ, Матица српска, Универзитети у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Косовској Митровици, Источном Сарајеву и Бањалуци, као и Краљевска академија наука и уметности, Президијум Руске академије наука…
– Трудимо се да анимирамо и неколико академика и научника из Немачке и Аустрије, као и светску стручну јавност – казао је Илић, који је доделио и више Повеља „Никола Тесла“ људима који су се истакли у проналазаштву, доброчинству и онима који од почетка подржавају доделу награде „Планетарни Тесла“. Међу добитницима нашао се и Андреј Дробњаковић, ђак Математичке гимназије у Београду, који је недавно у Сингапуру добио титулу „апсолутног победника“ СтемКо олимпијаде. Други добитник, Сретен Николић, привредник и доброчинитељ, власник фирме „Лунас“, изашао је за говорницу и рекао да су му сузе кренуле када је чуо за Анреја:
– „Лунас“ је спреман да га стипендира у наредном периоду са по 100.000 динара – казао је Николић.
Директорка Математичке гимназије коју Андреј похађа, Мирјана Катић, истакла је да не би постојали ни Универзитет у Београду, ни ова гимназија, да није било великана попут Тесле:
– Поносна сам јер ђаци наше гимназије иду тим светлим путем. У 21. веку младе генерације треба васпитавати да не мисле само на себе, што је тенденција, већ и на друге. Теслина величина била је у томе што је мислио на цело човечанство.
Инжењер Горан Марјановић казао је да је славни српски научник, упркос увреженом мишљењу да је преминуо у Њујорку сиромашан, умро богатији од свих мултимилијардера захваљујући свом духовном богатству. Подсетио је и да му је „украдено десет Нобелових награда“, али и да време за велико Теслино откриће стационарних таласа, тек долази: Тврдио је да Земља непрекидно вибрира, да се скупља и шири, да реагује и на најтиши човеков шапат. Тиме се примакао древним знањима забележеним још на санскриту.
ДРЖАВНИЦИ, БОРЦИ ЗА ИСТИНУ…
ЗА награду „Плантерани Тесла“, између осталих, номиновани су: за државнике – Си Ђинпинг, Виктор Орбан, Друпади Мурму; за борце за истину – Оливер Стоун, Џулијан Асанж, Едвард Сноуден, за економисте – Џефри Сакс, Том Пикети, Џејми Дајмон, Нуријел Рубини, Кристалина Георгијева; за уметнике – Никита Михалков, Стивен Сигал, Зубин Мехта, Херберт фон Карајан; за спортисте – Новак Ђоковић, Никола Јокић, Лионел Меси, Серена Вилијамс; за књижевнике – Орхан Памук, Петер Хандке, Јун Фосе, Ани Ерно; за предузетнике – Илон Маск, Тадаши Јанаи, Гаутам Адани…
Скуп је поздравио и Никола Лончар, председник Теслине научне фондације из Филаделфије, која ове године слави две деценије рада, као и Тамара Ивковић, саветница председника ПКС, која је истакла да ће награда бити подстицај науци и младима да се образују и остану у Србији.
Добитници Повеље Никола Тесла, осим Дробњаковића и Николића, су и директор ЕПС Душан Живковић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, директор ИПМ Аутоматика при Институту „Михајло Пупин“ Бојан Папић, проф. др Милош Недељковић са Академије инжењерских наука, психолог, галериста и добротвор Мошо Тодоровић, Српска краљевска академија научника, као и Отаџбински покрет.