Двоструки стандарди у начину на који међународна научна заједница поступа према Израелу у поређењу са Русијом доводе до неповерења арапских истраживача у глобални научни систем, према речима Тамаре Елзеин, генералне секретарке Националног савета за научна истраживања Либана.
Док су руски научници искључени из међународних научних сарадњи као последица рата у Украјини, иста ствар се није догодила са израелским научницима, упркос сталној офанзиви Израела на суседни Либан и Газу.
Као научници, не само као грађани, када видимо да постоје овакви двоструки стандарди — једни за Русе, а други за Израелце — за нас је то проблем неповерења у овај међународни систем и неповерења у међународни научни систем — рекла је Елзеин за SciDev.Net на маргинама Светског научног форума у Будимпешти.
Универзалне вредности постају празне пароле
Оно што тај систем заговара, као што су слобода истраживања, слобода говора, људска права — ми сада мислимо да су то празне пароле — поручила је Елзеин.
Говорим сада као грађанка овог дела света. Палестина, Либан, Сирија, Египат, Јордан — народи ових земаља изгубили су веру у те универзалне вредности — додала је она.
Ескалација сукоба и страх научника

Либански научници сада страхују да напусте земљу, плашећи се да се можда неће моћи вратити због конфликта. Елзеин је рекла да је отпутовала у Будимпешту да би сведочила о ситуацији научника у својој земљи, иако није била сигурна да ће моћи да се врати.
Фокус научних институција на помоћ држави
Као последица сукоба, либанске научне институције промениле су своје приоритете како би помогле влади у одговору на рат.
Од октобра 2023. године радимо преко многих наших центара на процени напада на Либан, како бисмо их категоризовали — класично бомбардовање, фосфорне гранате, осветљавајуће бомбе и слично — и проучавали њихов утицај — рекла је Елзеин.
Покушавамо да то урадимо како бисмо помогли влади када почне да гради национални план обнове — додала је.
Фосфор и загађење пољопривредних површина
Пољопривредници у Либану добиће савете о томе како да обнове своје фарме након што су контаминиране белим фосфором, отровном хемијском супстанцом која се користи у гранатама за стварање димних завеса.
За неке секторе где можемо бити корисни као научници, покушавамо да пружимо подршку влади — објаснила је Елзеин.
У случају фосфора, на пример, радићемо са Министарством пољопривреде како бисмо обучили фармере да касније знају како да поступају са земљиштем и својим имањима — закључила је она.