Почетна » Издвојено » Све док српска живи душа, с Крупе ће се чути звона

Крупа је један од најстаријих српских манастира

Све док српска живи душа, с Крупе ће се чути звона

„Да нам нема манастира Крупа, ни ми се овдје не бисмо вратили и окупљали“. Ове речи крајишких Срба најбоље описују значај и важност манастира Крупа у Далмацији.

Један је од најстаријих манастира Српске православне цркве. Има велики духовни, али и културно-историјски значај за Србе овог краја. Он је светлост православља и душа српства у Крајини.

Његов значај за опстанак српског народа у овом делу је немерљив, а то најбоље потврђују стихови: „Све док српска душа живи, с Крупе ће се чути звона“. У њима је сажето све оно што манастир представља – тачку опстанка, место спајања, спону земаљског и небеског, оног што народ у овим крајевима одржава и у највећим искушењима.

Манастир Крупа
ФОТО: Компасинфо

Из правца Жегара или Голубића уска цеста пробија се кроз оштро камење, али и живописну природу. Како више идете, тако су и слике све лепше, као да унапред осликава благо којем прилазите. На крају пута чека вас као у рају изграђена светиња. Призор који ће вас дочекати, оставља без даха. Људски ум и срце не могу се више начудити лепоти коју је исписала природа или изградила људска рука.

Дрвеће које као да додирује небо, речица која сија у зеленилу које избија из сувог камена. Све то окружује манастир Крупу, који својом лепотом не одудара од целокупног амбијента.

Живот манастира

И поред бројних страдања, манастир данас живи пуним плућима. Поред игумана ове свете обитељи Пајсија, у манастиру бораве још један искушеник и две монахиње. Манастир је веома посећен, а овој древној светињи поред крајишких Срба, нашег народа из свих крајева, прилазе и Хрвати и бројни други туристи.

Монахиња Јустина у разговору за портал Компасинфо каже да је манастир Крупа древна светиња и бедем православља, не само у Далмацији, него у читавом српском народу.

Манастир Крупа
ФОТО: Компасинфо

„У овим љетним данима много народа долази. У временима тешких искушења на глобалном плану, наш манастир је место истинске молитве за цијели српски народ, али и за све људе на свијету“, каже она.

У топлом разговору, говорећи о светињи и животу у њој, монахиња Јустина поучила нас је важности вере, молитве и смирења. Каже, изгубиле су се многе вредности, којима се морамо вратити.

„Ми овде отварамо врата за све и све људе дочекујемо раширених руку“, каже она.

Манастир Крупа
ФОТО: Компасинфо

Историја

Манастир Крупа налази се подно Велебита, близу извора истоимене реке. Саграђен је у време краља Милутина, 1317. године. Предање каже да су му темеље поставили монаси из манастира Крупе на Врбасу, надомак Бањалуке. И овај манастир, као и Крка и Драговић, увек је делио судбину са српским православним народом из тих крајева, коме је и припадао. Често је страдао у разним најездама. Ипак је иза тога увек и обнављан.

Први пут од утемељења обнављан је у време цара Душана, 1345. године. О томе сведочи запис на своду манастирске цркве. Српски краљеви Милутин, његов син Стефан Дечански, као и унук Стефан Душан, издавали су манастиру даровнице у виду земљишта за издржавање. Касније су то и Турци потврђивали ферманима из Стамбола.

Унутрашњост манастира
ФОТО: Компасинфо

У млетачко-турским ратовима манастир Крупа је тешко страдао у више наврата, а посебно 1502. и 1620. У 20. веку десило се исто у два наврата: 1941. и 1995. године. Први пут су га оскрнавиле Павелићеве усташе. Други пут знатно су га опустошили хрватски грађани. Ипак је после страдања обновљен.

Велика и темељна поправка манастира извршена је 1855. године, и то уз помоћ Русије, Србије и Аустрије. Аустријска влада је условила обнову захтевом да манастирски прозори морају бити изведени у готском стилу.

Чувар вредних духовних и културних блага

Манастир Крупа чува вредна духовна и културна сведочанства, упркос честим пустошењима у прошлости. Шездесетих година 20. века откривене су фреске у манастирској цркви и то оне које је 1622. године фрескописао хиландарски монах Георгије Митрофановић. Исти онај инок који је осликао Хиландарску трпезарију.

У Крупи су чуване иконе итало-критске школе, рад Јована Апаке. Чува се и честица моштију Светог Јеротеја. Ту је и кивот из манастира Рмња који је донесен у Крупу у току босанско-херцеговачког устанка 1875. године. Манастирка ризница чувала је и три антиминса: један је јерусалимског патријарха Теодосија, други патријарха Арсенија IV Шакабенте из 1743. и трећи је тзв. Крупски из 1739. године.

Игуман Пајсије
ФОТО: Компасинфо

У манастирском архиву чувана су и 22 турска фермана, од којих је занимљив онај који се односи на заштиту манастира Крке. Издао га турски султан Мустафа ИИ у Стамболу.

Бројне богослужбене књиге, утвари и друге вредности, за манастир је прибавио крупски архимандрит, велики путник и значајни српски писац Герасим Зелић. Он као чврст борац за православље умро је у изгнанству, у Будиму 1828. 3елић је прво свештено лице које је било члан Матице српске основане 1826.године.

Манастир Крупа
ФОТО: Компасинфо

Иначе, манастир Крупа је прихваћао бројна велика пера српске књижњвности: уз већ поменутог писца „Житија“ Герасима Зелића, у њему је извјесно вријеме боравио и Доситеј Обрадовић; његов савременик и земљак, учитељ Василије; Симо Матавуљ је у манастиру боравио четири године и, према сопственом исказу ту научио скривене љепоте српског језика.

Александар Стојановић за Компасинфо

Припремила редакција Компас инфо

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.