Почетна » Компас » Слободан Шаренац — Заборављамо ко смо, шта смо и одакле смо

Слободан Шаренац је спортски новинар, коментатор и водитељ емисије "Шареница"

Слободан Шаренац — Заборављамо ко смо, шта смо и одакле смо

Слободан Шаренац је српски новинар, спортски коментатор и водитељ емисије „Шареница“. Рођен је 1968. године у Београду, а новинарством је почео да се бави 1990. године на тадашњем „Трећем каналу“ Радио Телевизије Србије. У браку је са нашом бившом репрезентативком и легендом ЖК Црвена Звезда, Анђелијом Арбутином, са којом има двоје деце.

У народу је најпознатији као коментатор спортских дешавања, пре свега због преноса утакмица кошаркашке репрезентације Србије са великих такмичења као што су: Светско првенство, Европско првенство и Олимпијске игре.

Слободан Шаренац
Foto: Glas Srpske

Након 26 година у спортском новинарству постао је водитељ емисије „Шареница“

Како је и сам Слободан рекао у нашој емисији, након дуго година у новинарству била му је потребна нека промена, али одлука није била лака. Пре скоро седам година, тадашњи водитељ, сада већ легендарне емисије „Шареница“ Жика Николић, имао је здравствених проблема, а Слободан је добио понуду да га наследи на том месту.

По његовим речима, „Шареница“ му је донела много тога у животу, а пре свега да боље упозна културу, традицију и српски идентитет. Шаренац истиче да су наша култура и традиција оно чега требамо да се поносимо и ако то изгубимо, изгубили смо наш код, оно ко смо, шта смо и одакле смо.

Заборављамо ко смо, шта смо и одакле смо

„ Мислим да мало то заборављамо, ко смо, шта смо и одакле смо. Ја сам рекао да сам из Београда, али ја имам барем неку теорију која ми се допада, а то је да не сме све да буде Београд. Не све све да се зида, гради, да се највише новца има у Београду, да сви хоће у Београд. Није добро за Србију.

Ана Бабић и Слободан Шаренац
Foto: Espreso

Та децентрализација Београда се односи и на спорт, а и на друге вредности које имамо. Једноставно, неко може да буде и пета генерација Београђана и све је то у реду, али то не треба да се дели у односу на остатак Србије. Да се праве, не знам, првосрбијанци, другосрбијанци и остале ствари, то је мени смешно.“

„Нечији деда, нечији отац, нечији прадеда, чукундеда је дошао са неке ливаде или неког брда, да се не лажемо. И носио је опанке, носио је вунене чарапе и гуњ и јелек и тако даље. То је наше оно ко смо и шта смо, то нам је код.“ – истакао је Шаренац.

Ко ће нас највише обрадовати на Олимпијским играма у Паризу?

На ово питање, познати спортски новинар и коментатор је одговорио да уз Новака Ђоковића, Ивану Шпановић и Ангелину Топић никако не смемо да заборавимо на ватерполисте који су итекако потцењени, као и на наше одбојкашице које су увек сјајне на великим такмичењима.

„Ипак, он је нагласио да је велики терет на нашим спортистима у индивидуалним спортовима, јер су ово велика такмичења где је потребна огромна концентрација и присутност, док је у екипним спортовима лакше, јер увек имате некога ко може да одигра за вас, када ви погрешите.“

Неке Слободанове прогнозе и његовог тима из редакције су да би Србија могла са ОИ у Паризу да донесе неких 7-8 медаља отприлике, сада то може да буде и 10, рекао је Шаренац.

Колико далеко могу наши кошаркаши

Кошаркашки турнир на ОИ у Паризу је изузетно јак, скоро све репрезентације долазе у најјачим саставима а ту је и нови систем такмичења са по 4 екипе у 3 групе.

Американци су са својим „Дрим тимом“ апсолутни фаворити, након њих то су Француска и светски шампион Немачка, а по ФИБИНИМ прогнозама, Србија је сврстана на 4. место, испред Канаде, Аустралије, Грчке и Шпаније која је на 8. месту.

Ако Вас интересују теме: Каква је будућност српских играча у НБА лиги? Колико је важно за будућност српске кошарке да наша домаћа лига буде јака? Када се код Слободана родила љубав према кошарци? Да ли у довољној мери бринемо о нашој култури, традицији и идентитету? Да ли смо макар на тренутак током пандемије, схватили колико је наша земља прелепа? Због чега је важно дати прилику у медијима људима чије су делатности занемарене? Разлика између детета које одраста на селу и детета које одраста по тржним центрима у већим градовима? Кључна ствар која ће нас одржати као народ? Како децу усмерити на спорт у доба модерних технологија? одгледајте нашу емисију са господином Слободаном Шаренцем од 19ч на нашем Јутјуб каналу:

 

 

 

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.