Почетна » Наша Србија » Сећање на жртве фашизма: Историја и значај Спомен комплекса Црна Ћуприја

Симбол страдања и отпора у срцу Шајкашке

Сећање на жртве фашизма: Историја и значај Спомен комплекса Црна Ћуприја

Спомен комплекс Црна Ћуприја налази се на површини од 472 хектара у Јужнобачком округу, 10 километара од Жабља према Тиси. Овај комеморативни простор носи име по некадашњој дрвеној ћуприји, мосту који је повезивао две обале реке пре регулације канала Дунав–Тиса–Дунав.

Иако данас више не постоји у својој оригиналној функцији, Црна Ћуприја је постала симбол трагичних дешавања из Другог светског рата и сећање на жртве фашистичког терора.

Историјски значај Црне Ћуприје

Спомен комплекс Црна Ћуприја има дубоко историјско значење јер је на овом месту, у јануару 1942. године, мађарски фашистички окупатор стрељао бројне родољубе из општине Жабаљ.

Овај догађај био је део много ширег програма познатог као „Новосадска рација,“ који је укључивао масовна погубљења, пљачке и терор над српским, јеврејским и ромским становништвом на подручју Бачке.

„Новосадска рација“ се одиграла у јануару 1942. године, када су мађарске окупационе снаге систематски спроводиле репресију над цивилним становништвом, укључујући стрељања, депортације и масакре.

Спомен комплекс Црна Ћуприја
Foto: Volim Srbiju

Око 4.000 људи је убијено у овом периоду, а међу њима и велики број Срба, Јевреја и Рома. Црна Ћуприја је постала једно од кључних места масакра, где су стрељани родољуби из ширег подручја Жабља. Овај трагични догађај оставио је дубок траг у колективном памћењу становништва овог краја.

Споменик борби народа Шајкашке

Као део сећања на жртве фашизма и отпора народа овог подручја, 1962. године подигнут је Споменик борби народа Шајкашке. Аутор овог девет метара високог споменика је вајар Јован Солдатовић. Споменик је посвећен свим жртвама фашизма из општине Жабаљ, као и борцима Народноослободилачке борбе који су се храбро супротстављали окупаторима.

Јован Солдатовић
Foto: Moj Novi Sad / Skulptor Jovan Soldatović

Споменик се уздиже као симбол храбрости, отпора и борбе народа Шајкашке против фашистичког терора. Ово монументално дело има за циљ да подсети будуће генерације на страдање које су људи овог краја поднели, као и на неизбрисив траг који су оставили у борби за слободу.

Статус споменика и савремени изазови

Спомен комплекс Црна Ћуприја проглашен је за знаменито место од великог значаја 1991. године. Овај статус је потврђен у циљу очувања историјског значаја комплекса и заштите од евентуалних промена које би могле угрозити његову меморијалну функцију.

Међутим, почетком 21. века, унутар комплекса је изграђен голф терен, што је довело до контроверзи међу локалним становништвом и ширим круговима, с обзиром на то да је простор са тако тешким историјским наслеђем сада претворен и у рекреативну зону.

Голф терен у Жабљу
Foto: Turistička organizacija grada Žabalj

Упркос томе, голф терен је повећао туристичку привлачност овог подручја, привлачећи не само оне који желе да одају почаст жртвама фашизма, већ и љубитеље спорта. На тај начин, простор Црне Ћуприје има двојак карактер, како меморијални тако и рекреативни.

Додатни споменици у комплексу

Осим споменика Јована Солдатовића, унутар комплекса се налази и још један значајан меморијални објект – споменик у облику цвета локвања који је креирао уметник Владислав Рајчетић. Овај споменик има посебно емотивно значење јер се око њега налазе пет мермерних плоча на којима су исписана имена српских жртава фашизма из општине Жабаљ.

Спомен комплекс Црна Ћуприја
Foto: Volim Srbiju

Овај споменик првобитно је био израђен од бронзе, али су 2009. године бронзани делови споменика украдени. Касније су бронзане плоче замењене мермерним, чиме је обновљен достојанствени карактер овог меморијала, али је инцидент крађе оставио горак укус и указао на потребу за већом заштитом оваквих простора.

Значај спомен комплекса Црна Ћуприја данас

Спомен комплекс Црна Ћуприја и даље представља важно место сећања на страдање и отпор народа током Другог светског рата. Овај простор носи универзалну поруку о злу фашизма и значају борбе за слободу.

Иако је кроз деценије дошло до промена у његовом коришћењу и естетици, Црна Ћуприја остаје важан симбол историјског памћења за цео регион.

Комплекс привлачи не само туристе, већ и људе заинтересоване за историју, уметност и комеморативне просторе.

Комбинација историјских и рекреативних садржаја пружа могућност да се овај простор користи на различите начине, при чему је кључно да се очува и његово основно значење као споменика страдалницима од стране фашизма и најокорелијих поборника ове идеологије.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.