Почетна » Наука » Савремени трендови у образовању

Виртуелна реалност и проширена стварност

Савремени трендови у образовању

Доласком технологије свет се прилично променио. Темпо живота је постао бржи, информације пребрзо путују, а едукације нам никада нису биле доступније.

Добар део живота смо провели учећи у клупама, упијајући информације и припремајући се да исте применимо у реалном свету након завршетка образовања. Међутим, много послова је добило динамичан карактер и оно што смо научили данас, може лако да буде неприменљиво за два месеца у нашем послу.

Вештачка интелигенција, постала је виртуелна секретарица и од велике помоћи у многим пословима. Међутим, да ли ће она заменити наставнике и професоре у учионицама?

У мало опремљенијим школама у Кини, роботи су постали саставни део једног одељења и десна рука како професора, тако и ђака. Вештачка интелигенција им помаже у превођењу текстова са других језика, решавању задатака из математике итд. Неке школе су чак увеле и технологију препознавања лица како би социјални радници пратили колико су њихови ђаци активни. А да ли ће вештачка интелигенција у потпуности заменити професоре, остаје нам да видимо у будућности.

Ковид -19 додатно је убрзао перспективу и призму модерног образовања. Иако су онлајн курсеви и пре пандемије почели да добијају на популарности, до њихове експанзије је ипак дошло у овом периоду. Самим тим су и школе у и велики светски универзитети морали да се прилагоде оваквој ситуацији. Иако многи не сматрају онлајн едукације релевантним, сигурно је да већи број становника планете Земље може да се едукује и добије квалитет образовања који му није био доступан до само пре 10 година, поготово они из руралнијих предела.

Чак и људи који живе у градовима, више не морају да жртвују своје пословне обавезе и распореде да би похађали неку едукацију. Све нам је постало доступно на клик, а још лакше и појавом едукационих платформи као што су ЕdX, Coursera, Udemy и друге платформе на којима се могу научити многе ствари, првенствено јако тражене,дигиталне вештине. Ова платформе су конципиране тако што можете слушати оно што вас занима када год хоћете, а курсеви се редовно надопуњавају пратећи трендове и дешавања у дигиталном свету. У последње време су постали популарни и курсеви познатих уметника, као што је нпр. Мастер-клас снимања филмова код Мартина Скорцезеа, креативно писање са Маргарет Етвуд или курс тениса код Серене Вилијамс.

Средње школе као мали факултети

Све већи број средњих школа у Европи и Америци има тенденцију да на неки начин постану мали факултети или мали колеџи. Они који похађају средње школе, на лакши начин ће бити повезивани са послодавцима и моћи ће да имплементирају у посао вештине које већ поседују. На овај начин ће се избећи приправништво или пробни рад који често нису продуктивни ни за оног који рада,а ни за послодавца. Ово може бити кључ успоравања рецесије и од велике важности за идући економски раст.

Виртуелна реалност и проширена стварност

Виртуелна реалност и проширена стварност су два облика проширене стварности која постају све важнија у образовним системима. ВР омогућава корисницима да закорачи у виртуелни свет, као на пример да се нађемо услед битке код „Стаљинграда“ и доживимо историју сопственим очима. . Други случајеви употребе који ће расти у популарности током 2023. укључују виртуелне учионице, које омогућавају даљинско учење и активности на часу а да физички нисмо присутни на истом. У обуци у здравству, ВР се већ користи за све интервенције, од омогућавања студентима медицинских сестара да искусе пружање хитне помоћи до обучавања лекара за извођење операција.

Проширена стварност и даље захтева уређај (нпр. телефон, сто или слушалице), али се разликује од ВР, јер укључује наметање компјутерски генерисаних слика на оно што корисник заправо види. Ово је могуће захваљујући алгоритмима компјутерског вида који анализирају слике снимљене камерама у слушалицама. У школама постају доступни уџбеници проширене стварности који садрже слике и моделе који „оживе“ када се гледају кроз камеру паметног телефона, омогућавајући ученицима да ближе, дубље погледају било шта, од древне египатске архитектуре до унутрашњег функционисања људског тела. Музеји и локације од историјског или научног интереса такође све више додају АР свом окружењу и експонатима како би створили импресивнији угођај својим посетиоцима, односно ученицима.

Вештине комуникације, тимског рада и креативно размишљање (социјалне вештине)

Ове вештине, за разлику од техничких вештина, као што су математика, физика и компјутерско програмирање, све више добијају на значају у 2023. години. Под ове вештине спадају још и: вештине преговарања, маркетинга на друштвеним мрежама, управљање пројектима и познавање људске психологије. Оне постају од круцијаног значаја за развитак корпорација али и мањих фирми, јер вештачка интелигенција релативно лако решава проблеме техничких ствари и мало је вероватно да ће их машине заменити у скоријем периоду. То значи да ће оне све више тражити тражити на тржишту рада.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.