Почетна » Геоаналитика » Саудијска Арабија не обнавља „петро-долар“ договор са САД: промена глобалне финансијске парадигме

Спаразум од пре 50 година је истекао, а Саудијска Арабија не жели да га продужи

Саудијска Арабија не обнавља „петро-долар“ договор са САД: промена глобалне финансијске парадигме

Финансијски свет се спрема за значајне промене након одлуке Саудијске Арабије да не обнови 50-годишњи петро-долар договор са Сједињеним Америчким Државама, који је истекао у недељу, 9. јуна 2024.

Истекли сигурносни споразум – потписан између Сједињених Држава и Саудијске Арабије 8. јуна 1974. године – успоставља две заједничке комисије, једну за економску сарадњу и другу за војне потребе Саудијске Арабије, и речено је да је означио еру све ближе сарадње између две земље.

Петродолар
Foto: Belfer Center

Амерички званичници су тада изразили оптимизам да ће договор мотивисати Саудијску Арабију да повећа своју производњу нафте. Такође су га видели као план за подстицање економске сарадње између Вашингтона и других арапских земаља.

Нови спас за долар су били Саудијци који су под притиском Америке одлучили да се нафта може купити једино за доларе. Овим договором, долар је повратио стабилност.

САД су сада те које злоупотребљавају долар кроз откупљивање дугова, односно још долара, што им је давало алиби при штампању све више и више новца без реалног покрића. Цео овај систем функционисао је због статуса долара као „резервне валуте“.  Ово је веома важан догађај у новијој историји монетарног система, долар ће несумњиво изгубити вредност какву данас има, а ако утицај крене још више да опада, финансијске последице по САД ће бити катастрофалне.

Саудијска Арабија сада може да продаје нафту у другим валутама

Критична одлука да се уговор не обнови омогућава Саудијској Арабији да продаје нафту и другу робу у више валута, укључујући кинески RMB, евре, јене и јуане, уместо искључиво у америчким доларима. Поред тога, потенцијална употреба дигиталних валута попут Bitcoina такође може бити разматрана.

Овај најновији развој означава велики помак од петродоларског система успостављеног 1972. године, када су САД одвојиле своју валуту од злата, и очекује се да ће убрзати глобални прелазак са америчког долара.

Прекограничне CBDC трансакције У новијем потезу, Саудијска Арабија је најавила своје учешће у Project-u mBridge, пројекту који истражује платформу за вишецентралне банкарске дигиталне валуте (CBDC) коју деле централне банке и комерцијалне банке учеснице. Она је заснована на технологији дистрибуираног регистра (DLT) како би омогућила тренутна прекогранична плаћања, поравнања и девизне трансакције.

Project mBridge
Foto: Payments Cards & Mobile

Пројекат има више од 26 посматрача, укључујући Резервну банку Јужне Африке, која је овог месеца добила одобрење као члан.

Најпознатији посматрачи овог пројекта су: Банка Израела, Банка Намибије, Банка Француске, Централна банка Бахреина, Централна банка Египта, Централна банка Јордана, Европска централна банка, Међународни монетарни фонд, Федерална резервна банка Њујорка, Резервна банка Аустралије и Светска банка.

Упоредо, управни одбор пројекта је креирао посебно прилагођен оквир управљања и правни оквир, укључујући правилник, прилагођен јединственој децентрализованој природи платформе.

Еволуција Project mBridge

Project mBridge је резултат опсежне сарадње започете 2021. године између BIS Иновационог центра, Банке Тајланда, Централне банке Уједињених Арапских Емирата, Института за дигиталну валуту Народне банке Кине и Монетарне управе Хонг Конга.

У 2022. години је спроведен пилот са стварним трансакцијама. Од тада, тим Project mBridge истражује да ли би прототип платформе могао да еволуира у Minimum Viable Product (МVP) – фаза која је сада достигнута.

Како улази у MVP фазу, Project mBridge сада позива приватне фирме да предложе нова решења и примере употребе који би могли помоћи у развоју платформе и показивању њеног пуног потенцијала.

Извор: bizcommunity.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.