Домаћи медији редовно издвајају бројне студије, анализе и чланке, са или без наводника, у којима се тврди да је број зависника од коцкања у Србији у стању готово геометријске прогресије. Тврдње иду чак до тога да је ова цифра достигла вредност од неколико стотина хиљада суграђана зависних од игара на срећу.
Међутим, када говоримо језиком чињеница, подсећамо да, чак и када би се схватиле озбиљно, такве тврдње не би биле могуће, јер би то значило да у Србији има више зависника него играча уопште.
Тачан број зависника од коцкања у Србији је тек нешто већи од 1.000. Са укупно 1.030 регистрованих за програме стручног медицинског вођења и терапије против зависности од коцкања.
Наравно, ово је бројка коју су потврдили релевантни медицински стручњаци. Поред тога, када се подаци ставе у европску и ЕУ перспективу, Србија је по овим статистичким параметрима знатно испод европског просека.
Наравно, чак и ако је број зависника од коцкања 1, то је нешто на чему се мора озбиљно и проактивно радити у наредном периоду.
Међутим, морамо подвући да је то цифра преко 300 пута мања од нетачних бројки које се често износе у јавности. Информације од медицинских стручњака
Тачне бројке које смо навели нису ничије нагађање, већ званична цифра надлежних здравствених установа у којима се годишње у нашој земљи јави између 150 и 200 људи са проблемима зависности од коцкања.
У Специјалној болници за болести зависности у Драјзеровој укупан број лијечених или тренутно на лијечењу је, како смо навели, 1.030, што је знатно мање од европског просјека од око 1,5% становништва (у случају Србије, проценат је само 0,02%).
Зашто се онда, упркос свим овим чињеницама, јавност непрестано бомбардује нетачним информацијама? Погрешна слика најчешће долази од неспособних људи, вођених разним мотивима – од сензационализма, прикривене продаје разних „стручно-консултантских услуга“ до чисте политичке злоупотребе.
Онлајн клађење и малолетници
Имајући у виду чињеницу да законом прописан и успостављен систем регистрације и верификације играча на онлајн играма на срећу и теоретски и практично онемогућава малолетне особе да учествују у овој врсти игара на срећу, са сигурношћу можемо потврдити да законска регулатива и закон одговорности правних организатора су на веома високом нивоу.
Петнаест година највиших стандарда превенције и заштите малолетника
Удружење приређивача игара на срећу (УПИС) и његови чланови активно раде на превенцији болести зависности и заштити малолетника више од 15 година. УПИС-ов превентивни пројекат „Могуће је прекинути“ није само пример најбоље праксе у овој области, већ је постао и законска обавеза за све организаторе, што је допринело подизању свести о ризицима зависности од коцкања.
Додајмо томе и вишедеценијска пракса компанија чланица о нултој толеранцији на сваки контакт и улазак малолетника у објекте у којима се одржавају игре на срећу, као и информативно-едукативни материјали који се у њима налазе. Пројекат „Један је много“.
УПИС и Специјална болница за болести зависности у наредном периоду покрећу унапређени пројекат превенције под називом „Један је много“.
Предвиђена су предавања у школама широм Србије и емитовање спотова који имају за циљ да одврате младе од коцкања и усмере их ка спортским активностима, кроз серију предавања и информативних видео клипова прилагођених деци и младима. Имајући у виду позитивне резултате дугогодишње сарадње са Специјалном болницом, нови пројекат ће бити још успешнији у борби против болести зависности у почетној фази.