Годинама Мађарска следи политику бодљикаве жице и „нула миграције“. Док се у Немачкој разматрају стотине хиљада захтева за азил, у Мађарској их је свега петнаест. Но, сада и Немачка затвара границе и уводи контроле.
Немачка од понедељка (16. септембар) на свим границама уводи контроле како би пронашла мигранте и подносиоце захтева за азил који намеравају да нелегално уђу у земљу.
То је део „великог заокрета“ у мигрантској политици немачког канцелара, социјалдемократе Олафа Шолца. Он је у среду то још једном потврдио у Бундестагу.
Међутим, не би требало да буде враћања подносиоца захтева за азил са граница у Аустрију, Пољску или Француску, што је захтевала демохришћанска опозиција.
Према мишљењу немачке министарке унутрашњих послова Ненси Фезер такви поступци би значили кршење важећих закона и Даблинског споразума.
Орбан подржава Шолца
Аплауз за овакве мере Шолц је добио управо од мађарског премијера Виктора Орбана, који већ годинама покушава да заустави миграционе токове према Мађарској.
Хаштаг „StopMigration“ краси Орбанову објаву на друштвеној мрежи Икс у којој се обраћа Шолцу: „Добро дошли у клуб!“
Унутар Европске уније, Орбан је једини члан у клубу који жели да се миграције потпуно зауставе. Мађарска годинама систематски и редовно крши европске законе. Европски суд је то више пута потврдио од 2015. године.
У јуну ове године Суд је мађарској влади одредио казну од 200 милиона евра, јер је Виктор Орбан одбио да се повинује пресуди из прошле године, према којој је Мађарска била дужна да обустави праксу да дозвољава подношење захтева за азил само у мађарским амбасадама у Србији или Украјини.
Према важећим законима Европске уније, захтев се може поднети и на самој граници. Орбан није прихватио ни овакву судску одлуку ни новчану казну.
Зато ће Европска комисија вероватно наредне недеље смањити средства која су намењена Мађарској у буџету Европске уније. Европски суд је одредио милион евра по дану неиспуњавања пресуде.
Орбан инсистира на националном решењу
Мађарски премијер је прошле седмице у једној дискусији у италијанском градићу Чернобио рекао да Мађарска као чланица ЕУ може сама да одлучује о миграционој политици и азилу.
Додао је да одбија мешавину различитих цивилизација: „Неке ствари не би требало да се одлучују у Бриселу. Ко може да одлучи да ли нека држава може или не може да живи са мигрантима. О томе мора да одлучују народ и изабрани лидери, а не империјалистички центар принудне интеграције.“
Виктор Орбан је уз то и председник Савета ЕУ и најдуже је на власти од свих колега у Унији. Његова земља има велике недостатке у области владавине права. А он игнорише чињеницу да је политика азила у домену европског, а не националног правосуђа.
Мађарска је своју границу са Србијом, која је уједно и спољна граница Европске уније, херметички затворила оградом и бодљикавом жицом.
На „ничијој земљи“ су подизане транзитне зоне у којима су подносиоци захтева за политички азил за време процедуре понекад месецима били у притвору. Ту праксу је Европски суд прогласио за незакониту и захтевао њено обустављање.
Али, Виктор Орбан је остварио свој циљ. Прошле године је укупно пет особа добило политички азил у Мађарској. Тренутно је у земљи у току свега петнаест процеса у којима се одлучује о азилу.
Што мање долазака
Дакле, број људи који долазе у Мађарску да поставе захтев за азил је драматично низак. Немачки канцелар Олаф Шолц такође жели да се тај број у Немачкој битно смањи.
У мају ове године је у Немачкој било у току 365.000 поступака.
„Ми морамо да имамо могућност да бирамо ко ће да уђе у Немачку. То овде јасно кажем. У то стога спада да постигнемо успешан менаџмент нерегуларне миграције у Немачку, да смањимо број оних који нерегуларно стижу у земљу. А да оне који не могу да остану такође пошаљемо назад“, рекао је Шолц у Бундестагу.
Тренд се развија у правцу мађарске позиције – више контроле и мање долазака. Али средства нису упоредива.
Премештање на спољну границу
На нивоу Европске уније, земље чланице, међу којима је и Мађарска, склопиле су „Миграциони пакт“. Надлежна комесарка Илва Јохансон каже да овај споразум има циљ да смањи број долазака и повећа број враћања и депортација.
Планирано је да се поступци одлучивања о захтевима за азил убрзају и да се по могућности преместе на спољне границе Европске уније, у затворене прихватне центре, који подсећају на мађарске транзитне зоне. Основно право на азил би и даље било гарантовано.
Преоптерећене земље као што су Италија и Грчка би могле да одређен број подносилаца захтева пребаце у друге чланице.
Пошто се захтева солидарност и преузимање људи који траже помоћ, сада Мађарска одбија да прихвати и спроведе Миграциони пакт. Том клубу Европске уније мађарски премијер Орбан не жели да приступи ни у ком случају.
Поврх тога Орбан прети да ће и оно мало избеглица које су се докопале Мађарске укрцати у аутобусе и транспортовати у Брисел, да их преда институцијама Европске уније. Европска комисија је у уторак одбацила ову претњу као кршење свих правила.
Нове немачке контроле на границама изазвале су критику политичара из других земаља. Пољски премијер Доналд Туск је назвао могућа враћања миграната са немачко-пољске границе у Пољску „неприхватљивим“.
Правно су враћања са границе могућа ако та особа не затражи азил у Немачкој и ако нема важећу визу.
Аустријски канцелар Карл Нехамер је најавио да ће у случају потребе и његова земља враћати људе са границе. Немачко тумачење проблематике азила назвао је „својеглавим“.