Почетна » Друштво » Нова лична карта и пасош: Трошкови, процедуре и новине у закону

Колико је потребно новца издвојити за новине у закону

Нова лична карта и пасош: Трошкови, процедуре и новине у закону

За обнављање докумената као што су лична карта или пасош углавном се одлучујемо у последњем тренутку, из разлога као што су процедуре подизања новца у банкама или скорашњег путовања у иностранство.

Колико ће коштати нова лична карта или пасош је прво што свако од нас помисли у том тренутку.

Цена зависи од услуге

Интересантан податак је да висина те услуге када је реч о пасошу зависи искључиво од тога да ли нам је тај документ хитно потребан или не.

Оно што олакшава поступак који се нужно мора обавити је то да је од јануара прошле године захтев за издавања личне карте и пасоша, као и држављанства и пријаве пребивалишта могуће поднети у електронској форми на порталу еУправе.

На том порталу грађани добијају такозвану јединствену, обједињену уплатницу коју могу регулисати картицом, мБенкингом, у банци или пошти.

Такође, погодност је и тај што на овај начин грађани могу да закажу и свој термин предаје захтева за одговарајуће документе.

У конкретном случају то значи да неће чекати у реду већ ће је довољно да се појаве у термину који им је додељен и биће прозвани и одмах примљени како би надлежном службенику предали папире.

Доказ о уплати се предаје на шалтеру Министарства унутрашњих послова или приликом одласка на заказани термин добијен преко портала еУправе.

Две таксе се улаћују за замену личне карте

За замену личне карте је потребно уплатити две таксе, једну која износи 928, 8 динара и другу која кошта 226 динара, односно укупно 1.154,8 динара.

На тај износ је потребно додати и провизију банке или поште те је укупна цена коју треба платити око 1.200 динара.

У Закон о личним картама је уведена и једна новина а то је проглашавање личних карата неважећим уколико су нестале или изгубљене.

Пре измена проглашавање неважећих личних карата објављивало у Службеном гласнику, док ће се сада то ради на сајту Министарства унутрашњих послова.

Рок за продужење је 15 дана по истеку

Административна такса за оглашавање личне карте неважећом кошта 900 динара, а уплатница се налази на порталу еУправе.

Приликом подношења захтева за замену личне карте која је истекла неопходно је понети тај документ и дати сагласност да МУП по службеној дужности прибави извод из матичне књиге рођених и уверење о држављанству, уколико то грађанин то жели.

Међутим, ако поседујете биометријску личну карту није неопходно прибављати документацију, с обзиром на то да у базама МУП ти подаци већ постоје.

Када лична карта истекне грађаним има 15 дана од датума истека да поднесе захтев за издавање нове.

Колико је новца потребно издвојити за издавање нове личне карте и пасоша?

Према Закону о личној карти предвиђене су казне за сваког ко нема важећу личну карту у износу од 50 хиљада динара или 30 дана затвора.

Предвиђена је и новчана казна у износу од 5.000 динара за сваког ко у прописаном року не врати личну карту надлежном органу ради поништења или не пријави нестанак односно проналазак личне карте.

Када је реч о добијању новог пасоша важно је знати да је за његово издавање потребно седам дана, али је путну исправо могуће добити и у року од 48 сати ако за то постоје оправдани разлози.

У том случају се пасош добија по убрзаном поступку. Ако пак грађанин не поседује доказ о хитности, нови пасош се издаје уз новчану надокнаду.

Основна накнада за образац пасоша у редовном поступку издавања износи 3.600 динара

У хитним случајевима пак , попут примера ради потреба за хитним лечењем у иностранству, обавештење о смрти или тешкој болести члана уже породице, неодложног службеног пута или из других оправданих разлога, а уз услов да су уз захтев приложени докази који потврђују разлоге хитности, надлежни орган је у обавези да пасош изда најкасније у року од 48 сати од тренутка подношења захтева.

У том случају плаћа се основна накнада за образац пасоша.

Уредбом о врстама услуга које пружа МУП и висини таксе за пружене услуге прописано је да се за подношење захтева по приоритету и издавање пасоша у Србији по убрзаној процедури, такође у року од 48 сати од тренутка подношења, а без приложеног доказа о хитности, уз основну накнаду за издавање пасоша плаћа и такса која износи 5.000 динара.

У пракси то значи да по убрзаној процедури и без доказа о оправданости, израда пасоша кошта укупно 8.600 динара.

Извор: Danas, N1

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.