Почетна » Наука » Матуранти нишке гимнaзије „Бора Станковић“ направили соларни панел од лименки

Соларни колектори направљени од алуминјумских лименки

Матуранти нишке гимнaзије „Бора Станковић“ направили соларни панел од лименки

Ученичка компанија Еколим, коју чине матуранти нишке гимназије „Бора Станковић”, бави се развојем, производњом и продајом соларних колектора за догревање просторија направљених од алуминијумских лименки.

Четворогодишње трајање компаније Еколим обележили су локални и међународни успеси, а чланови тима истичу да су спремни да се упусте у свет бизниса ако се за то у наредним годинама укаже прилика. Упознајте младе предузетнике: Јану Симић, Татјану Живадиновић, Растка Петровића и Кају Гавриловић.

Foto: Niške vesti

Који је циљ компаније?

Циљ компаније Еколим је борба против загађења животне средине путем иновативног производа – соларног колектора за догревање просторија направљеног од рециклираних лименки. Еколим је настао 2020. године у оквиру предузетничке секције Гимназије „Бора Станковић” у Нишу и чине га ученици сада завршне године.

Према речима предузетнице Јане Симић, главна намера окупљања у ученичку компанију Еколим није била зарада, већ ширење еколошке свести међу младима производњом еколошко прихватљивих производа.

Победници на такмичењу „Најбоља иновација Србије“

Компанија „Еколим“ је састављена од четири, пре свега, пријатеља, па тек онда колега. Свако такмичење у пратњи нашег ментора било је ново искуство за нас и изазов, али пре свега – добро дружење у квалитетном друштву. Награде су само круне наших успеха, како компанијских тако и личних”, рекла је Симићева.

Foto: Jugpress

Ова ученичка компанија у својој предузетничкој каријери остварила је бројне успехе на локалу, у земљи и иностранству. Освајањем првог места у региону југоисточне Србије на такмичењу ученичких компанија 2021. године Еколим је добио потврду за предан рад, што је ову компанију даље мотивисало да сви заједно напредују. У међувремену, прича Татјана Живадиновић, чланови Еколима су добили прилику да одрже радионице основцима у Нишу, где су говорили о екологији и са њима поделили своје стечено знање и искуство.

„Ступили смо у контакт са организацијом WWF Adria и направили пројекат „Соларни азил“, кроз који је ЗОО планет у Нишу добио два панела која догревају стационар за тропске животиње”, присећа се Живадиновићева ове хумане акције, која је окупила велики број заинтересованих Нишлија.

Према њеним речима, победа на такмичењу „Најбоља технолошка иновација Србије”, у организацији Министарства просвете, омогућила је ученичкој компанији учешће на међународном европском такмичењу „Попри” у Сарајеву, 2023. године. На том такмичењу су у обе категорије тимови из Србије однели победу.

„На прво место у Сарајеву смо нарочито поносни, пошто смо након такмичења добили позив за усавршавање у Словенији, где смо упознали много младих из целе Европе који имају слична интересовања као и ми”, испричала нам је ова матуранткиња.

Имењак и презимењак великог српског писца и мушки члан компаније Еколим – Растко Петровић – каже да је за екипу освајање првог места гласовима публике у Европи невероватан успех и да је значајно утицало на повећање видљивости компаније, склапање нових сарадњи и инвестиција. Оно што је најважније, истиче Петровић, донело им је мотивацију, осмехе на лицима и понос.

Foto: Samoodrživost

„Наши утисци су веома позитивни и инспиративни. Имали смо прилику да се упознамо са другим талентованим младим предузетницима из различитих земаља, разменимо искуства и идеје, као и да стекнемо нова знања и вештине”, каже Петровић, који је и генерални директор ученичке компаније Еколим.

Како се од лименки прави соларни панел?

Он објашњава да је њихов соларни панел „лименко” произведен од рециклираних лименки, које се пажљиво слажу, са пријемником смештеним унутар кућишта. Са предње стране, према његовим речима, производ је опремљен плексигласом, а лименке су офарбане црном бојом, пошто та боја најбоље привлачи светлост.

Foto: Samoodrživost

Он даље објашњава да се колектор повезује са просторијом кроз две рупе – кроз једну улази хладан ваздух, а кроз другу улази загрејан ваздух. „Лименко” је направљен од рециклираних лименки које су спојене тако да кроз њих може да струји ваздух. Он се монтира на осунчану страну куће или зграде, а ваздух се под дејством сунчеве светлости загрева и као топао улази у просторију.

Подршка од стране професора и ментора

Каја Гавриловић каже да им је највећа подршка током целог процеса такмичења била професорка географије и предузетништва Ана Ивић Вељковић.

„На сваком кораку је била ту за нас, учила нас је вештинама, помагала у раду и смиривала нас када смо били у стресним ситуацијама. Без подршке наше менторке не бисмо догурали оволико далеко. Веома смо јој захвални на свему што је урадила за нас”, речи су Каје Гавриловић, са којом се у потпуности слажу остале колеге из Еколима.

Еколим је одскочна даска у свет бизниса

Гавриловићева каже да је бизнис једно од поља која се налазе у разматрању њене будуће каријере.

„Тренутно ми је у плану да се кроз своје будуће студије упознам са што више различитих бизниса и послова који се могу развити”, каже она. Са њом се слаже и Татјана Живадиновић, која истиче да јој је учешће у ученичкој компанији показало предности и мане предузетништва, те да планира да упише ФОН и свакако остане у свету бизниса. Петровић сматра да је бизнис изузетно захтеван и одговоран посао, али да су они имали среће да, захваљујући ученичкој компанији Еколим и свим такмичењима, добију увид у све што област бизниса подразумева.

Извор: bizlife.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.