Почетна » Наука » Манта Реј – нови дрон убица у Тихом океану

Манта Реј – нови дрон убица у Тихом океану

„ Manta Ray” је назив за нови подводни дрон који је развила Америчка војска. Овај дрон је дизајниран да делује на великим раздаљинама под водом и да „испоручује терете циљевима” и представља значајан напредак у области тајних мисија у Тихом океану.

Дрон подсећа на огромну морску ражу и способан је да носи више врста терета различитих величина. Машина је аутономна и спремна за ратовање. Захваљујући свом аеродинамичном дизајну, „Manta Ray” подводни дрон је енергетски ефикасан, а енергију добија из океана.

Огроман подводни дрон, изграђен да се креће океанима „веома дуги период времена” без потребе за допуњавањем горива, прошао је почетне тестове код обале Калифорније, објавио је ДАРПА. Прототип је демонстрирао више начина погона и управљања, што је „корак ка стварним операцијама”. Финансирало га је Министарство одбране САД кроз програм Агенције за напредне одбрамбене истраживачке пројекте (ДАРПА), а изградила га је одбрамбена компанија Northrop Grumman.

Овај дрон би, кажу, могао да помогне и у потрази за кинеским или руским подморницама. Сједињене Државе нису једине које покушавају да изграде дугометражне, високо аутономне, независне од горива подводне дроне.

У септембру 2021. године, истраживачи на кинеском универзитету развили су UUV у облику манте раже са сврхом прикупљања информација око спорних Парасел острва.

У јануару 2023. године, Русија је објавила да је произвела подводни дрон за дуга путовања, назван „Посејдон”, који изгледа као торпедо, али га покреће нуклеарна енергија и способан је да носи нуклеарну бојеву главу.

Дрон „Манта” део је пројекта за развој нове класе подводних дронова способних за много дуже мисије – без надзора и посаде. Овај футуристички подводни дрон у стилу би једног дана могао бити коришћен за мисије на велике даљине широм света.

Беспилотно подводно возило које штеди енергију

Када буде развијен, представљаће нову класу UUV-а (подводно беспосадно возило) дугог домета способних за ношење терета, спремних за операције преко мора и океана, објавио је ДАРПА. Креће се кроз воду користећи „ефикасну клизећу пловност” и могло би да смањи потребу за људским учешћем у подводним мисијама. „Наше успешно свеобухватно тестирање ‘Манта Реја’ потврђује спремност возила да напредује ка стварним операцијама након што је брзо састављено на терену из модуларних подсекција. Комбинација модуларног транспорта по земљи, монтажа на терену и накнадно распоређивање демонстрира прву такву способност за овај изузетно велики УУВ”, каже менаџер програма ДАРПА за „Manta Ray”, др Кајл Вернер.

Northrop Grumman је саопштио да је прототип Манта реја изграђен у Мериленду, пре него што је послат у деловима на своју тест локацију у Калифорнији. Иако нису доступне специфичне информације о димензијама, „Manta Ray” је описан као „екстра велико пловило, способно за дуготрајне подводне мисије великог домета”. Прототип је развијен 2020. године и може да буде опремљен „различитим борбеним средствима и сензорима”.

Демонстрирана лакоћа слања и монтаже подржава могућност брзог распоређивања широм света „без заузимања драгоценог простора на пристаништима у поморским објектима”. „Слање возила директно на његову предвиђену област операција штеди енергију коју би возило иначе потрошило током транзита”, додао је др Вернер.

ДАРПА је саопштила да се ангажује са америчком морнарицом око следећих корака за тестирање и прелазак на нове технологије. UUV-ови постоје од 1950-их. Такође познати као беспилотна подводна возила и подводни дронови, то су подморничка возила која могу да оперишу под водом без иједног људског путника.

Извор: Политика Магазин

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.