Почетна » Геоаналитика » Ко је Абу Катада Аљбани, албански вођа џихадиста под сиријском заставом?

Терориста на црној листи САД сада је у сиријској власти

Ко је Абу Катада Аљбани, албански вођа џихадиста под сиријском заставом?

Последњих десетак година је предводио џихадистичку групу „Џемати Албан“ коју чине махом Албанци са Косова и Северне Македоније, а данас је у влади Сирије и под санкцијама САД због тероризма. Албанац родом из Скопља Абу Катада Аљбани истиче да чини све да Дамаск призна Косово, али да ни Приштина ни Тирана не раде довољно на томе.

„Истовремено, на срећу и несрецу, постоји захтев новој сиријској влади за признавање независности Косова, али је несрећа што тај захтев није достигао одговарајући ниво, јер га је послао ниво заменика министра локалне самоуправе, колико се сећам“, изјавио је Аљбани пре само неколико дана.

Објаснио је да је тај захтев требало да поднесу председник или премијер Косова.

Ради на признавању Косова од стране Сирије

Претходно, у више изјава за медије је нагласио да не жали што је предводио Албанце који су се борили у Сирији и да ради на признавању Косова од стране Сирије.

У интервјуу који је емитован 2. јануара поручио је и да су његови борци спремни уколико Србија нападне Косово.

Истовремено критикује власти у Приштини и Тирани што не желе да реше питање оних Албанаца који су и даље у Сирији.

„Нажалост, Албанија и Косово трче да помогну и склоне Авганистанце и Иранце који су издајници своје државе и народа, као и да им дају држављанство, а за собом остављају сопствену крв и Албанце без држављанства који су побегли од српског масакра. На крају нам иста власт и партија продају памет и патриотизам за Албанце“, навео је Аљбани након што је посетио једног од њих.

Рођен је у Скопљу под именом Абдул Јашари

Абу Катада Аљбани рођен је у Скопљу 25. септембра 1976. године под именом Абдул Јашари.

Тврди да је по ратиштима на Блиском истоку, махом Сирији, последњих 12 година.

Јединица „Џамати Албан“, наводи, основана је 2012. године и била је активна у свим главним биткама на северозападу Сирије.

„Албански борци су играли важну улогу, не само на терену, већ и у планирању и координацији операција“, изјавио је.

Албански снајперисти из Сирије

У лето 2018. године ова група је објавила видео снимак „Албански снајперисти из Сирије“ у коме говоре о свом учешћу на сиријском ратишту.

Видео у трајању од 33 минута убрзо је уклоњен са интернета, а трагом ове информације „Франс соар“ је објавила ширу причу о јединици.

Према тврдњама овог листа они су се придружили џихадистима у једном од најјачих исламистичког упоришта у Идлибу.

Тада је обелодањено да се у Сирији боре као део џихадистичке групе Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС).

Хајат Тахрир Ал-Шам у Сирији
Foto: CSIS / Hajat Tahrir Al-Šam (HTS)

Брзо је постао вођа фрона „Ал Нусра“

Према истом извору Абу Катада Аљбани је убрзо постао вођа Фронта „Ал Нусра“ због чега је 2016. године уврштен на црну листу америчког Министарства финансија и оптужен за тероризам.

Француски медији тврде да је ова јединица у том тренутку бројала око стотинак припадника, а да их је највише било у марту 2015. када је група имала око 500 бораца, махом са Косова и Северне Македоније.

Пресудан момента за албански одред џихадиста био је 22. фебруар 2019. године када је више муџахединских јединица и војних једница које су оперисале у Сирији издало заједнички проглас „Подршка и оданост Тахриру-Шаму“.

На четвртом месту тог списка од осам исламистичких фракција нашао се и „Албански батаљон“ са потписом управо Абу Катада Аљбани који се потписао као „директор војне академије Тахрир ал-Шам“.

Шта представља ХТС у Сирији?

Према писању РСЕ Хајат Тахрир ал-Шам је исламистичка милитантна група чији су чланови углавном салафисти, ултрарадикална секта унутар сунитског ислама. ХТС настоји да успостави државу у Сирији под исламским правом.

Група се појавила 2012. – годину дана пошто је избио грађански рат у Сирији. Испрва су се звали Џабхат ал-Нусра, или Нусра фронт.

Били су познати и као „сиријски огранак Ал-Каиде”, али касније су се у потпуности дистанцирали од њих.

РСЕ наводи да је Нусра фронт постао једна од најубитачнијих група које су се бориле против Башара ал-Асада примењујући тактику која је укључивала и самоубилачке бомбашке нападе и коришћење импровизованих експлозивних направа.

Америчке обавештајне службе процењују да ХТС има између 5.000 и 10.000 чланова. Ту групу је Вашингтон 2018. ставио на црну листу терористичких организација, а за њеним вођом Џуланијем расписана је потерница од 10 милиона долара.

Према писању специјализованих војних портала, вођа албанских џихадиста Абу Катад Аљбани је сматран блиским саветником многих највиших чланова ХТС, укључујући и Абу Мухамед ал-Џуланија (Ахмед Хусеин Ал-Шараа), вођу ХТС.

Ахмед Хусеин Ал-Шараа, вођа ХТС-а у Сирији
Foto: tovima.com / Ahmed Hussein-Al Šaraa

Управо га је Џулани 2015. произвео за вођу „Џемати Албана“.

Специјалистички војни портали који се баве и муџахединским јединицама на Блиском истоку тврде да су активности „албанске групе“ у Сирији почеле 2017. године и да се то поклапа са њиховим учешћем у сукобима у Рас ал-Ајну, ваздухопловној бази Абу ал-Духур и Џиср ал-Шугур.

Финансирају се захваљујући одреду „Албанска тактика“

У највећем делу се финансирају захваљујући одреду коју су основали под називом „Албанска тактика“. Реч је о јединици која се искључиво бави тактичком обуком по уговору других џихадистичких група у региону.

„Ова група је омогућила ’Џемати Албана’ да се уоквири као висококвалитетан пружалац обуке користећи најновију опрему“, наводе портали „Греј динамик“.

Након свргавања Башар ал-Асада крајем прошле године, Абдул Јашар, познатији као Абу Катада Аљбани је добио чин пуковника.

Био је у групи од свега неколико странаца који су то заслужили.

„Данас је од стране врховног команданта сиријског отпора Ахмеда Шерае извршена прва расподела војних чинова или именовања. Ја сам лично добио чин пуковника. Ово је за нас част, али уједно и велика одговорност“, навео је 29. децембра прошле године на свом Фејсбук профилу.

Извор: Покрет за одбрану Косова и Метохије

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.