Почетна » Економија » Како се наслеђује законски пензија

Како се наслеђује законски пензија

Често се поставља питање наслеђивања пензија. Многи грађани су у недоумици ко може да наследи пензију, као и који су најважнији услови када је у питању наслеђивање. Оно што је важно да знате јесте да ако пензионер има старосну или инвалидску пензију, чланови породице је могу наследити, али постоје два кључна услова. Прва ствар је да постоји право на породичну пензију ако је преминули члан испунио услове за пензију или има најмање пет година стажа осигурања. Други је ако је узрок смрти последица повреде на раду или је у питању професионална болест, онда чланови породице имају право на пензију без обзира на стаж умрлог. Да би наследили пензију, чланови породице прво подносе захтев и морају да испуне услове у вези са навршеним годинама живота у тренутку подношења захтева иу тренутку смрти умрлог. Након тога се утврђују чињенице о постојању неспособности за самосталан живот и рад, као и издржавање покојника, а за децу је важна и чињеница школовања.

Ево ко има право да наследи пензију

Право на породичну пензију може остварити супружник или ванбрачни друг, и то само ако је брак или ванбрачна заједница трајала најмање три године. Такође, ако има заједничко дете са умрлим осигураником, односно корисником права и ако испуњава услове прописане законом. Постојање ванбрачне заједнице утврђује се у ванпарничном поступку, објаснили су у Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО).
Брачни или ванбрачни партнер има право на породичну пензију под условом да до смрти осигураника удовица наврши 53 године живота, а удовац 58 година. Право се може остварити и ако је до смрти супружника, или у року од годину дана од дана смрти, потпуно неспособан за рад, или се право може користити са дететом које користи право. на породичну пензију, а за које обавља родитељске дужности.

Удовица, односно удовац који за време трајања права по овом основу постане потпуно неспособан за рад, задржава право на породичну пензију док постоји ова неспособност.

Удовица која је навршила 45 година у тренутку смрти свог мужа моћи ће да тражи породичну пензију када наврши 53 године. Ако се право користи са децом, након навршених наведених година, право се задржава трајно.

Из Фонда ПИО наводе да право на породичну пензију, под истим условима, могу остварити супружник из разведеног брака и ванбрачни друг по престанку ванбрачне заједнице ванбрачних партнера, ако им право на издржавање утврђено је судском пресудом. Деца имају право да наследе пензију до навршених 15 година
Деца остварују право на породичну пензију и она им припада до 15. године живота, без обзира да ли се школују. Ако похађају средњу школу, онда до 20. године, а до 26. године, ако студирају.

Дете чије је школовање прекинуто због болести има право на породичну пензију за време болести, као и преко година живота прописаних у случају школовања, али највише за време изгубљено школовањем због болести. Дете чије је школовање прекинуто због служења војног рока има право на породичну пензију за време служења војног рока, а највише до 27. године живота.

Такође, дете има право на породичну пензију док траје спреченост за самосталан живот и рад која је настала пре навршене 15. године живота, док је спреченост за самосталан живот и рад настала после 15. године живота и пре смрти осигураника, траје под условом да га је осигураник издржавао до смрти.
Дете са инвалидитетом има право на породичну пензију и по престанку радног односа, односно самосталне делатности.

Износ породичне пензије

Висина породичне пензије утврђује се као проценат пензије која припада или би припадала умрлом у тренутку смрти, и то: за једног члана 70 одсто, за два члана 80 одсто, за три члана 90 одсто, за четири члана или више чланова 100 посто.
Деца без оба родитеља имају право, поред породичне пензије за једног родитеља, и на породичну пензију за другог родитеља, као појединачну пензију, чији износ не може бити већи од максималног износа пензије утврђеног законом.

Страна пензија

Да, могуће је наследити страну пензију, али о томе се код нас не одлучује.

– Ако је преминули осигураник, односно корисник права, радио и у иностранству, укључујући и у бившим југословенским републикама, о праву на породичну пензију по основу службе у иностранству одлучује се по прописима те земље, истакли су у Фонду ПИО. .

Извор: Блиц

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.