Почетна » Друштво » Хитлерова Директива 25 стигла у Србију – документ који је означио почетак страдања на овим просторима

Историјски документ стигао у Србију

Хитлерова Директива 25 стигла у Србију – документ који је означио почетак страдања на овим просторима

Премијерка Ана Брнабић уручила је директору Музеја жртава геноцида Дејану Ристићу оригинални документ Директиве бр. 25, којом је немачки канцелар Адолф Хитлер 27. марта 1941. године издао наређење за напад на Краљевину Југославију и Краљевину Грчку.

Како се наводи у саопштењу Владе Србије, документ ће од 25. јануара (од поднева) до 18. фебруара бити изложен у Народном музеју Србије.

Један од најзначајнијих докумената у целокупној историји Србије, Влада је купила 29. новембра прошле године на иницијативу Музеја жртава геноцида, који ју је претходно упутио председнику Александру Вучићу.

Захваљујући томе, један од тринаест оригинала Директиве бр. 25, кога је потписао Адолф Хитлер, сада је у власништву Републике Србије.

Како се наглашава у саопштењу Владе, такав прворазредни историјски извор биће трајно сачуван у Музеју жртава геноцида и на тај начин остављен у аманет свим генерацијама.

Наводи се да је то и прво јавно излагање једног од најзначајнијих историјских извора целокупне националне прошлости српског народа и читавог нашег региона.

У саопштењу се истиче да је тај непроцењиво вредан документ и историјски извор истовремено представљао и злослутни наговештај бројних драматичних, трагичних, али и херојских догађаја који су обележили раздобље Другог светског рата на читавом простору окупиране Краљевине Југославије.

Подсећа се да је садржај директиве означио почетак Другог светског рата на целокупној територији тадашње Краљевине Југославије, а до њега је дошло у раним јутарњим часовима 6. априла 1941. године када је почело бомбардовање Београда.

Документом су започете и четворогодишње драматичне борбе и безмерно страдање цивилног становништва, а посебно припадника српског народа, закључује се у саопштењу Владе.

Документ који је означио почетак безмерног страдања

Овај документ упоредив је, по своме значају, са телеграмом објаве рата Kраљевини Србији од 28. јула 1914. године.

Издајући наређење за почетак здружених борбених дејстава против Kраљевине Југославије и Kраљевине Грчке, немачки канцелар Адолф Хитлер овим документом означио је почетак четворогодишњих драматичних борби и безмерног страдања цивилног становништва, а посебно припадника српског народа.

Директива 25
Фото: Влада Србије

Поред осталог, овај документ садржи и експлицитну наредбу за спровођење бруталних ваздушних напада и даноноћно бомбардовање Београда, спремност да се након окупације Југославије делови њене територије предају Бугарској и Мађарској, као и то да ће „политичким обећањима Хрватима бити пооштрена унутрашња политичка затегнутост у Југославији“.

Садржај ове директиве резултирао је, поред осталог, и стварањем свих неопходних предуслова за успостављање Независне Државе Хрватске, односно за отпочињање геноцида над припадницима српског народа на њеној целокупној територији.

Kако се наводи у саопштењу Владе, овај непроцењиво вредан документ и историјски извор представљао је и злослутни наговештај бројних драматичних, трагичних, али и херојских догађаја који су обележили раздобље Другог светског рата на читавом простору окупиране Kраљевине Југославије.

„Куповином овог прворазредно значајног историјског извора Србија, њен председник и Влада, још једном су демонстрирали одлучност и постојање стручних и свих других потребних логистичких ресурса на основу којих је могуће да се приступи систематичном, стручном и континуираном повраћају покретних културних добара у нашу земљу, односно куповини оних јединица историјског, културног, уметничког и другог наслеђа од значаја за историју и културу српског народа, као и целокупне Републике Србије“, наводи се у саопштењу Владе.

Извор: РТС, Влада Србије

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.