Након три деценије одсуства, европски јелен поново је на просторима Мајевице. Ловачко удружење из Лопара је, уз подршку бројних ловачких друштава са обе стране Мајевице, а у оквиру пројекта реинтродукције, на подручје спортско-рекреативног ловишта „Мајевица“ населило 24 јединке јелена, што је пионирска активност када је реч о насељавању ових животиња у шумама БиХ.
Нећеда доминантна врста на мајевичким пределима, потпуно је нестала у протеклим годинама. Након више од три деценије, рика јелена се вратила на Мајевицу.
Ово није само повратак европског јелена на планину Мајевицу. То је повратак њеног краља, каже Горан Тасовац, председник Ловачког удружења Мајевица.
„Ми смо припремили све што се тиче праћења што се тиче огрлица што се тиче чипова у јеленској дивљачи сваког момента ћемо знати њихово кретање нормално са осталим могућностима праћења камере. Идуће године у мају се теле и већ тада ће бити репродукција нека која неће бити занемарљива“, каже Горан Тасовац.
„Европски јелен је нешто много више. Он је величина, снага која је некад постојала на овим планинама.“
Јелена је било на Мајевици, око 300 јединки, додаје Милорад Давидовић, члан Ловачког удружења Мајевица. Али рат их је све уништио.
На Мајевици су до рата живеела три већа крда јелена, чија тежина досеже до 250 килограма. Успех поновног увођење истребљене дивљачи зависи од бројних фактора.
„Прије рата је било овдје око 300-400 јединки јелена. Очекујем у наредном временском периоду да ће се они размножавати. Они су нестали и изумрли. Највише је утицао људски фактор и свему томе вјерујемо да ће људска свијест у наредном периоду да буде другачија и да се промијени“, истиче в.д. генералног директора ЈП „Шуме Српске“. Блашко Каурин.
Важан пројекат
Набавка јелена и израда елабората коштала је 35 000 марака. Овај пројекат послужиће као примјер и федералним ловачким друштвима која гравитирају Мајевици.
„Ово је први пројекат гдје се ради о уносу односно о насељавању нове врсте. До сада се не води у евиденцијама да постоји у Републици Српској сем миграторно из Славоније и из Горског Котара на подручју око Саве, значи у сјеверном дијелу Републике Српске и југозападном дијелу Српске“, рекао је помоћник министра за шумарство, ловство и прераду, Раденко Лакетић.
View this post on Instagram
Ловиште на Мајевици простире се на 29 000 км2 .Након пуштања јелена који су симбол снаге и природне равнотеже, наредни корак је насељавање дивокоза у ловиштима Српске најављено је из Ловачког савеза.
Да би се осигурала њихова безбедност, набављени су и чипови и камере помоћу којих ће се пратити њихово кретање. Потребно је, кажу, око 3 године да се нове јединке адаптирају и размноже. Мајевички предели, који обилују просторима шуме, богати су изворима питке воде и разноликим растињем, изразито су повољни за насељавање и опстанак ове врсте. Повратак европског јелена на Мајевицу не само да ће обогатити биоразноликост већ ће и донети нову димензију очувању природе и екосистема овог региона.