Почетна » Економија » Европа због сукоба све мање користи украјинска складишта гаса

Европа због сукоба све мање користи украјинска складишта гаса

Европски трговци гасом све више напуштају украјинска подземна складишта гаса, суочени са растућим ризицима услед руских напада на енергетску инфраструктуру те земље. Овај тренд је постао очигледан током лета, када је обим гаса ускладиштеног у Украјини знатно опао. Упркос чињеници да Украјина има највећа подземна складишта гаса у Европи, која нуде значајне капацитете, европске компаније све више избегавају да користе њихове услуге.

Према подацима, европски трговци су овог лета упумпали значајно мање гаса у украјинска складишта у поређењу са претходним периодима. Док је прошле године у украјинским складиштима било ускладиштено две милијарде кубних метара гаса, ове године тај број је драматично смањен. Од почетка лета до јулу 2023. године, европске компаније су упумпале само 51,9 милиона кубних метара гаса, што је далеко испод потребног нивоа за сигурно снабдевање.

Један од кључних разлога за овај тренд је страх од потенцијалних немогућности да се гас врати из складишта у правом тренутку, уколико буде оштећена надземна инфраструктура. Овај страх није без основа, с обзиром на то да су руски напади на украјинску енергетску инфраструктуру постали редовни. Док су цене гаса у Европи пале, економска исплативост складиштења гаса у Украјини постала је мање привлачна. Прошле године, корист од складиштења гаса у Украјини износила је око 20 евра по мегавату сату, док је сада пала на само пет евра.

Аналитичари истичу да су европске компаније, суочене са овим ризицима и смањеном економском исплативошћу, све мање заинтересоване за складиштење гаса у Украјини, што додатно компликује већ нестабилну енергетску ситуацију. Да би се ове компаније вратиле украјинским складиштима, потребни су додатни подстицаји, као што су банкарске гаранције. Међутим, према проценама, иако би Кијев могао да добије 200 милиона евра од европских трговаца, прави трошкови осигурања ових гаранција били би око милијарду евра.

Овај проблем показује дубоку зависност Европе од стабилне и безбедне енергетске инфраструктуре, као и комплексност економских и политичких одлука које трговци и званичници морају доносити у условима рата. Док неки позивају на већу финансијску подршку Украјини, питање остаје да ли ће европски трговци бити спремни да преузму ризик и наставе да користе украјинска складишта гаса, или ће се окренути другим, сигурнијим опцијама.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.