Почетна » Историја » Драга Љочић – прва српска лекарка

Историјске српкиње

Драга Љочић – прва српска лекарка

Данас, када је женама омогућено да се баве свим професијама и да уживају иста права као и мушкарци, можда нам се чини да је то увек било тако. Међутим, није било лако доћи до тог степена родне равноправности. Зато је важно да се сетимо и поштујемо оне жене које су својим делом и борбом допринеле том напретку. Славне жене наше историје.

Једна од таквих жена је и Драга Љочић, прва српска лекарка и истински херој нашег народа.

Драга Љочић је рођена у Шапцу 22. фебруара 1855. године. Њен отац, Стеван Љочић, био је угледни адвокат и политичар, а мајка, Милка, васпитавала је Драгу и њеног брата Светозара.

Школу је завршила у Шапцу, а медицину је дипломирала на Циришком универзитету 1879. године. Тиме је постала прва Српкиња која је стекла лекарску диплому.

Још од почетка своје лекарске каријере, Драга је морала непрестано да се бори са ставовима своје околине, која није могла тако лако да прихвати да једна жена може бити лекар. Неретко је бивала изложена подсмеху, омаловажавању и дискриминацији.

Сем стручног знања, Драга је показивала и велику храброст и родољубље. Учествовала је у српско-турском рату као болничарка, након кога је постала прва жена са чином потпоручника. Касније је учествовала и у осталим балканским ратовима, као и у Првом светском рату.

Међутим, и поред свих ових остварења, Драга је увек наилазила на завист и отворена непријатељства мушких колега.

Иако циришки доктор медицине и ратни поручник, ова храбра жена никако није могла да пронађе посао у струци у државној служби. Уз најразличитије изговоре захтеви су јој увек били одбијани.

Тек када се краљица Наталија заузела за Драгу, било јој је дозвољено да обавља приватну праксу. У државну службу је ушла неколико година касније, али само као лекарска помоћница. Иако је после велике пожртвованости у рату унапређена у секундарног лекара, њена права су била мања од права њених мушких колега. Плата јој је била мања и то без могућности да добије повишицу, а није имала права ни на пензију.

Њена дописивања са тадашњим Министарством унутрашњих дела могу се тумачити као прилог историји борбе за родну равноправност на овим просторима.

Једино за време ратовања Драга Љочић је била изједначавана са својим мушким колегама. У српско-бугарском рату из 1885. године, она је радила као једини лекар у три болнице у Београду. Драга је била и велики заштитник деце, а често их је и бесплатно лечила. Основала је Матринско удружење које се старало о напуштеној деци.

И поред великих и често безуспешних борби, живот Драге Љочић ће остати једно од најбољих сведочанстав о томе како су жене морале да се изборе за свој положај у друштву. Она је била не само прва српска лекарка, већ и прва српска феминисткиња која је тражила да женама буду призната иста права као и мушкарцима.

Драга Љочић је умрла 5. новембра 1926. године у Београду. Својим делом и борбом она је оставила неизбрисив траг у историји Србије и борбу за људско достојанства. Славна преткиња, узор касних генерација бораца за бољу Србију.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.