Привезно пристаниште, изграђено од стране САД-а, могло би бити демонтирано почетком јула након што је углавном било неоперативно, извештава лист.
Плутајући док, изграђен од стране САД-а за допремање хуманитарне помоћи у Газу током рата између Израела и Хамаса, могао би бити демонтиран раније него што је планирано, извештава „New York Times“, позивајући се на хуманитарне организације.
Док би могао бити уклоњен почетком јула
Према листу, структура вредна 230 милиона долара могла би бити уклоњена почетком јула. Администрација председника САД-а Џоа Бајдена првобитно је предвидела да ће до септембра узбуркано море учинити привезно пристаниште неоперативним.
Плутајући док је био у употреби само око десет дана од када је инаугурисан средином маја због оштећења изазваних временским приликама, олујног мора и безбедносних забринутости. Хуманитарне организације кажу да је пројекат углавном подбацио у својој мисији.
Пристаниште функционише само за Бајднову администрацију
Пристаниште „не функционише, барем не за Палестинце,“ написао је Стивен Семлер, суоснивач Института за реформу безбедносне политике, у есеју који је цитирао лист. Семлер је наводно тврдио да је пристан успео само у пружању „хуманитарне камуфлаже“ за политику Бајденове администрације која подржава израелско бомбардовање Газе.
Помоћ је почела да стиже у Газу преко пристаништа 17. маја, а САД су саопштиле да су транспортовале 137 камиона помоћи у складишта пре него што је 28. маја објављено да су операције на плутајућем доку обустављене због поправки.
Диструбиција хране палестинској енклави је поново обустављена
Амерички званичници су више пута изјавили да пристан никада није био замишљен као трајно решење, већ само као додатни начин да се више помоћи допреми у Газу током рата.
Дистрибуција хране палестинској енклави морским путем поново је обустављена прошлог петка када је америчка војска саопштила да ће привремено померити пристан како би га заштитила од оштећења узрокованих високим таласима.
„Безбедност наших припадника је главни приоритет и привремено премештање пристана ће спречити структурна оштећења изазвана узбурканим морем,“ саопштио је амерички Централни командни центар (CENTCOM) на друштвеним мрежама. Око 1.000 америчких војника управља пристаном.
Светски програм за храну УН-а, који сарађује са САД-ом у допремању помоћи из пристана до складишта у Гази, обуставио је сарадњу раније овог месеца ради „безбедносне провере“ услед забринутости за своје особље и навода да је пристан могао бити коришћен од стране IDF-а током операције ослобађања талаца у Нусеирату почетком овог месеца, која је усмртила 270 Палестинаца. Пентагон је брзо демантовао да је пристан за помоћ коришћен у операцији.
Најмање 500 камиона помоћи дневно је потребно да уђе у Газу
УН инсистира да су испоруке помоћи копненим путем „најизводљивији, најефикаснији и најделотворнији“ начин за борбу против хуманитарне кризе у палестинској енклави од 2,3 милиона људи. Најмање 500 камиона дневно је потребно да уђе у Газу, рекли су.
Израел је објавио рат Хамасу након што су његови милитанти упали у јужна израелска насеља 7. октобра, оставивши око 1.200 људи мртвих и узевши више од 200 талаца. Преко 37.000 Палестинаца је убијено у седам месеци борби, према локалним здравственим властима под управом Хамаса.