Познато је да прекомерно коришћење телефона током дана може имати негативан утицај на ментално здравље. Али, може ли начин на који одлажемо телефон ноћу такође утицати на наше здравље?
Постоји много приче о томе како мобилни телефони утичу на здравље, нарочито када је реч о потенцијално штетним ефектима зрачења. Студија објављена у јулу 2023. у часопису Cancers пронашла је позитивну, иако слабу, повезаност између смртности од тумора на мозгу и коришћења мобилних телефона.
Шабир Сајед Абдул, коаутор студије, изјавио је за VeryWell Health да је „важно препознати да се у овом тренутку не могу изводити коначни закључци.“
Да ли треба да се бринемо због зрачења током спавања поред телефона?
Др Неха Нарула, клинички асистент професор медицине на Универзитету Станфорд, сматра да зрачење није разлог за бригу када је реч о телефонима, чак ни ако спавате са телефоном поред кревета — или главе.
„Тренутно не постоји доказ који подржава тврдњу да зрачење које емитују паметни телефони или таблети дугорочно утиче на наше здравље,“ изјавила је Нарула за Yahoo Life. Истакла је да је врста зрачења коју емитују мобилни телефони различита од оне коју производе, на пример, рендгенски зраци, за које се зна да могу изазвати оштећење ДНК.
„Зрачење које долази од мобилних телефона је оно што називамо ‘нејонизујуће’,“ објашњава она. „Овај тип зрачења, који емитују микроталасне рерне, паметни телефони и слични уређаји, тренутно нема доказа који би показали дугорочне или штетне ефекте на наше здравље.“
Међутим, такође нема чврстих доказа да није штетно, што потврђује и класификација Међународне агенције за истраживање рака, која га сврстава у „могуће канцерогене за људе.“
Како коришћење телефона утиче на сан?
Док Нарула каже да „нема превише разлога за бригу у вези са зрачењем које долази од телефона поред вас,“ додаје да спавање поред телефона може имати другачији утицај на здравље.
На пример, већа је вероватноћа да ћете користити телефон непосредно пре спавања ако је поред вас, а „постоји много доказа који показују да људи који користе телефон пре спавања имају лошији квалитет сна у односу на оне који га оставе по страни сат или два пре спавања.“
„Телефон захтева много мануелне контроле и активан ум за коришћење,“ каже она. „То изазива будност и стање приправности, што није идеално када покушавате да се опустите пред спавање. Чак и пет минута коришћења телефона може вас задржати у том активном стању, што може негативно утицати на сан.“
Како светлост утиче на сан?
Поред саме интеракције са телефоном, проблем може представљати и светлост коју емитује. Светлост помаже у регулацији нашег циркадијалног ритма, који контролише циклус спавања и будности.
Природна светлост сунца стимулише будност током дана, док смањење светлости увече снижава ниво будности. Међутим, светлост коју емитују телефони, телевизори и таблети може ометати ову природну регулацију јер мозак не разликује вештачку светлост од сунчеве.
То омета производњу мелатонина, хормона који нас чини поспанима. „Ниво мелатонина је обично нижи код људи који користе телефон пред спавање, што може утицати на квалитет сна, као и на REM фазу сна, која је кључна за обраду емоција и сећања,“ каже Нарула. „Смањење REM сна може смањити ниво будности и повећати стрес, што може довести до физичких и менталних проблема.“
Да ли је неопходно одложити телефон далеко од кревета?
Др Рафаел Пелахо, професор медицине спавања на Универзитету Станфорд и аутор књиге How to Sleep: The New Science-Based Solutions for Sleeping Through the Night, каже да зависи од вашег односа према телефону.
Људи са хроничном несаницом, на пример, могу осетити појачану будност ако им је телефон близу, што може додатно ометати сан. Међутим, ефекти могу варирати у зависности од животних околности.
„Ако вам неко каже: ‘Можда ћу те назвати у три ујутру да ме покупиш са аеродрома,’ те ноћи нећете мирно спавати јер у сваком тренутку можете очекивати тај позив, чак и ако се не деси,“ каже Пелајо. „С друге стране, ако живите сами и бринете да би неко могао провалити у кућу, телефон близу кревета може вам пружити осећај сигурности. Дакле, није проблем у телефону као таквом, већ у томе шта он за вас представља.“