Кина тврди да је пробила РСА енкрипцију помоћу квантног рачунара, што је изазвало панику у свету.
Наиме, кинески научници тврде да су заиста успели да пробију РСА енкрипцију помоћу квантног рачунара, што је изазвало бројне спекулације о безбедности савремених дигиталних система. Ипак, стручњаци упозоравају да је вест преувеличана и да нема разлога за панику, бар не још.
Истраживачки тим са Универзитета за квантне студије у Шангају објавио је да је успео да произведе РСА шифровани кључ користећи квантни рачунар канадске компаније D-Wave. Реч је о квантном водећем рачунару, који је успео да „разбије“ 22-битни РСА кључ.
Међутим, овакав ниво заштите се више не користи у реалним системима – модерни РСА кључеви користе најмање 2048 бита.
Факторисањем бројева у оквиру 22-битног кључа кинески тим је направио технички напредак, али не и безбедносну претњу. Такви кључеви се одавно не користе у заштити података, а њихово разбијање могуће је и помоћу обичног десктоп рачунара.
„Ово је више научна демонстрација него реална претња“, наводе безбедносни стручњаци са Запада. „Разбити данашње РСА кључеве квантним путем захтевало би рачунар који још увек не постоји“.
Након објаве поменутог достигнућа, бројни светски медији пренели су сензационалистичке наслове о „краху сајбер безбедности“. Међутим, у стручној јавности преовладава мишљење да је ово тек почетни корак у истраживању квантне криптографије.
Иако тренутна достигнућа не представљају непосредну опасност, многе државе и компаније већ раде на преласку на постквантне алгоритме, који би требало да буду отпорни и на будуће квантне нападе.
Будућност енкрипције
Свет иде ка квантној ери, али још увек није дошао до тачке у којој квантни рачунари могу да разбију актуелне безбедносне протоколе.
До тада, стручњаци саветују опрез, али не и панику