Почетна » Геоаналитика » БРИКС све више добија на значају: 34 земље желе да се придруже, Куба прва међу њима

Заинтересованост за придруживање БРИКС-у све већа

БРИКС све више добија на значају: 34 земље желе да се придруже, Куба прва међу њима

Куба је званично поднела захтев да се придружи БРИКС-у као партнерска држава, открио је високи званичник Министарства спољних послова Карлос Переира.

Руски изасланик у Хавани, Виктор Корнели, изјавио је прошлог месеца да је председник Владимир Путин упутио позив свом кубанском колеги, Мигелу Диаз-Канелу, да присуствује предстојећем БРИКС самиту у Казању.

Званична објава о придруживању БРИКС-у

У објави на платформи X (раније познатој као Твитер) у уторак, Переира је написао: „Куба је званично поднела захтев за своје укључивање у БРИКС као партнерска држава у писму руском председнику Владимиру Путину, који тренутно председава групом.“

Кубански дипломата, који обавља дужност генералног директора за билатералне послове, описао је ову групу као „кључног актера у глобалној геополитици и наду за земље Југа.“

Очекивање кубанске делегације на самиту

Говорећи за РИА Новости крајем септембра, руски амбасадор на Куби изјавио је: „Наравно, очекујемо кубанску делегацију на овом БРИКС самиту у Казању.“ Званичник је додао да је „позив упућен од стране нашег председника Владимира Путина [кубанском председнику] Диаз-Канелу пре извесног времена.“

БРИКС – историја и проширење чланства

БРИКС је првобитно основан 2006. године од стране Бразила, Русије, Индије и Кине, док се Јужноафричка Република придружила 2011. године. Ове године, још четири земље – Египат, Иран, Етиопија и Уједињени Арапски Емирати – званично су постале чланице групе, док Саудијска Арабија тренутно финализује процес приступања.

Зантересованост за придруживање и нови статус партнера

Током састанка безбедносних представника БРИКС-а прошлог месеца у Санкт Петербургу, Путин је открио да је „до данас, око три десетине земаља, тачније 34 државе, изразило жељу да се придруже активностима наше групе.“

Додао је да су се тренутне чланице договориле да размотре доделу статуса партнера неким од тих нација, као и да потенцијално одобре неке од захтева током самита у Казању од 22. до 24. октобра.

Нова форма чланства – статус партнера

Ако се постигне договор, статус партнера постао би нови облик делимичног чланства за земље које теже пуној интеграцији у групу, као корак ка потпуном чланству.

Белорусија и друге земље у процесу придруживања

Крајем септембра, белоруски министар спољних послова Максим Риженков изјавио је да би на овом догађају могло бити примљено најмање десет нових чланица, укључујући и његову земљу.

Турска први НАТО члан који аплицира за БРИКС

Раније тог месеца, руски председнички саветник Јуриј Ушаков потврдио је да је Турска званично поднела захтев за придруживање БРИКС-у, поставши прва чланица НАТО-а која је то учинила.

Турска жели да се придружи БРИКС-у
Foto: RT Balkan

Остале државе које желе чланство у БРИКС-у

Азербејџан, Алжир, Вијетнам, Индонезија, Пакистан, Малезија, Нигерија, Тајланд, Венецуела, Казахстан, Палестина, Демократска Република Конго, Габон, Бангладеш, Бахреин, Кувајт, Сенегал и Боливија су међу осталим нацијама које су изразиле жељу да се придруже БРИКС-у.

Рад на сопственом финансијском систему

Са тренутним чланицама које чине 28% номиналног бруто домаћег производа света, Путин је прошлог месеца најавио да група „ради на стварању сопственог система плаћања и поравнања.“ То би, како је објаснио, помогло у обезбеђивању „ефикасног и независног сервисирања целокупне спољне трговине“ међу чланицама групе.

Извор: RT.com, РИА Новости

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.